Вчені повернули до життя мікроскопічну багатоклітинну тварину, яка провела 24 тисячі років у вічній мерзлоті Сибіру. Як повідомляє ВВС, тварину, відому як бделлоїдна коловертка, в річці Алазея в російській Арктиці.
Після розморожування коловертки були активними, почали харчуватися і навіть розмножуватися нестатевим шляхом. За допомогою радіовуглецевого датування вчені визначили, що їхній вік становить 23960-24485 років. До цього дослідникам вже вдавалося оживити коловерток, але не таких давніх.
Вчені припускають, що цих тварин можна додати до списку істот, які можуть вижити нескінченно довго в криптобіозі - стані, при якому метаболізм майже зупиняється.
"Висновок полягає в тому, що багатоклітинний організм можна заморозити і зберігати в такому вигляді протягом тисяч років, а потім повернути до життя. Це мрія багатьох письменників-фантастів", - заявив один з авторів дослідження Стас Малавін.
Вчені вважають, що це свідчить про певний захисний механізм, який виробили стародавні родичі коловерток. Щоб з'ясувати, як відбувається заморожування і відтавання, дослідники провели експерименти з десятками знайдених тварин. Але, за словами Малавіна, необхідні додаткові дослідження.
Коловертки - одні з найпримітивніших багатоклітинних тварин на Землі. Але разом з тим вони дуже живучі. Вони можуть витримувати низький рівень кисню, голод, високу кислотність і роки зневоднення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з Північно-західного університету виявили рідкісний мінерал в зубах хітона - великого молюска, який мешкає в кам'янистих берегах Тихого океану. До цього мінерал, який називається сантабарбараіт, виявляли тільки в гірських породах.