Міжнародна група вчених провела реконструкцію минулого клімату Землі. Виявилося, що наша планета кілька разів проходила періоди стрімких потеплінь і похолодань, і зараз наближається до нової «парильні», повідомляє Naked science.
Складена вченими реконструкція клімату йде в минуле на 65 мільйонів років - до крейда-палеогенового вимирання, коли загинули динозаври. Детальна картина показала, що протягом цього часу планета переживала періоди помірних і екстремальних потеплінь і похолодань, а сьогодні повним ходом рухається до нової спекотної ері. Вчені назвали ці періоди «теплицею» (Warmhouse), «парилкою» (Hothouse), «холодильником» (Coolhouse) і «морозилкою» (Icehouse).
Кожен з цих періодів тривав мільйони років, за цей час проходили потепління і похолодання менших масштабів. Для того, щоб помітити і невеликі зміни температури, вчені зібрали і вивчили масу осадових порід, отриманих в ході програми буріння океанського дна IODP, реалізованої в 2013 році.
За словами дослідників, найбільш сильні зміни клімату пов'язані зі зміною рівня парникових газів. Останні три мільйони років клімат Землі знаходився в стані «морозилки», з серією льодовикових і міжльодовикових періодів, що змінювали один одного. І люди, і сучасні екосистеми адаптувалися саме до такого клімату, але господарська діяльність стрімко змінює такий стан речей.
Зіставивши реконструкцію палеоклімату з різними сценаріями подальшого глобального потепління, вчені виявили, що планета швидко рухається до стану «теплиці», а далі - і «парильні», - яких не бачила протягом останніх 34 мільйонів років. Тоді, в епоху еоцену, полярних шапок зовсім не було, а середня глобальна температура трималася на 9-14 градусів вище, ніж сьогодні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з'ясували, що льодовий щит Гренландії, який є другим за величиною, в 2019 році втратив рекордні 532 мільярда тонн льоду. Тільки в липні розтануло 223 мільярда тонн льоду.