Вчені відзначають, що у своєму дослідженні розглядали не лише телескопи та інструменти ESO, але і інших агенцій і програм. Вони вивчили вплив 18 "сузір'їв" супутників, які планують запустити компанії SpaceX, Amazon, OneWeb і які включають в себе 26 тисяч об'єктів.
Дослідження робить висновок, що великі телескопи, такі, як Дуже Великий Телескоп ESO і Надзвичайно Великий Телескоп ESO, що будується, будуть відчувати "помірний вплив" розроблюваних супутникових програм. Близько 3% спостережень будуть зіпсовані під час сутінків. Спостереження, проведені на інших експозиціях та в інший час постраждають менше. В цей час супутники будуть знаходитися в тіні Землі і не будуть освітлені. Вчені радять виробникам супутників нанести на них темне покриття, яке знизить їхній негативний вплив на спостереження.
Найбільш вразливими для впливу супутників є ширококутні огляди неба, в особливості, такі, що виконуються на великих телескопах. Наприклад, в обсерваторії Віри Рубін Національного наукового фонду США від 30% до 50% експозицій можуть відчувати "серйозний вплив" проходження супутників через поле зору – в залежності від пори року, години ночі і ступеня обмежень, які допускаються предметом спостережень. Для інструментів цієї обсерваторії не буде діяти більшість методів пом'якшення впливу засвіток від супутників, які можуть бути застосовані на телескопах ESO, хоча зараз відбувається активне вивчення інших стратегій захисту. Щоб повністю усвідомити ступінь наукових наслідків загрозу втрати спостережних даних і зростання складності їх аналізу потрібні подальші дослідження.
Дослідники також оцінили те, як подібні "сузір'я" можуть спотворити красу нічного неба. За їхніми даними, в обсерваторії, розташованій в середніх широтах, у полі зору будуть перебувати 1600 супутників з "сузір'їв". Більша їх частина розташована досить низько - в межах 30 градусів над горизонтом. Вище цієї межі - тобто, в тій частині неба, в якій відбувається більшість астрономічних спостережень - в кожен момент часу буде перебувати близько 250 таких супутників. У світанкові та сутінкові години вони всі будуть освітлюватися Сонцем, але до опівночі все більше їхнє число буде потрапляти в тінь Землі.
Вчені також наголошують, що в їхньому дослідженні не розглядалися "потяги" - ланцюжки супутників, видимі відразу після запуску. Вони помітні тільки обмежений час після заходу і перед сходом і лише в деяких регіонах Землі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше астрономи висловили стурбованість запуском 12 тисяч супутників системи Starlink компанії SpaceX. Після того, як супутники піднімуться на робочу орбіту, їх не можна буде помітити неозброєним оком, але вони можуть перешкодити наземним астрономічним спостереженням.