Вчені з'ясували, що сплеск епідемії ВІЛ завжди передує внутрішнім збройним конфліктам. За п'ять років до початку конфлікту кількість хворих на ВІЛ в країні різко підвищується.
Попередні дослідження зв'язку спалахів ВІЛ із збройними конфліктами давали суперечливі результати. Для того, щоб внести ясність у це питання, епідеміолог Марк Лур'є з Університету Брауна зібрав статистичні дані про захворювання ВІЛ у 36 африканських країнах за 1990-2002 роки і зіставив їх з хронологією війни і миру в кожній державі.
У ході досліджень з'ясувалося, що в мирний час кількість випадків зараження ВІЛ зростає (на 2,1 нового випадку зараження на 1000 осіб на рік) протягом п'яти років перед початком збройного конфлікту. Під збройним конфліктом вчені розуміють зіткнення, в ході яких гине більше 25 чоловік.
Важливою є й інша тенденція: під час конфлікту кількість хворих на ВІЛ скорочується на 0,07 випадку на 1000 чоловік.
На думку вчених, скорочення темпів поширення ВІЛ під час бойових дій може бути лише статистичним ефектом - робота медичних служб ускладнена, і вести моніторинг складніше. Однак факт наростання ВІЛ перед початком конфліктів вчені не заперечують: зазначається лише, що поки незрозуміло, як саме ці процеси впливають один на одного.
Раніше повідомлялося про те, що медики навчилися прогнозувати ризик смерті від майбутніх інфекційних захворювань за аналізом крові. Вчені визначили в крові біомаркер GlycA. Високий показник GlycA в крові є наслідком уповільнених інфекційних захворювань або аномальної активності імунних реакцій. Пов'язані з ним запальні процеси роблять людину більш уразливою до небезпечних інфекцій.