Вчені навчилися керувати розвитком стовбурових клітин за допомогою лазера

Поділитися
Вчені навчилися керувати розвитком стовбурових клітин за допомогою лазера Вчені змусили стовбурові клітини перетворюватися в нейрони або інші типи «дорослих» клітин в потрібний момент часу
Стовбурові клітини обладнані "таймером", який захищає їх від довільного перетворення в заготівлі дорослих тканин.

Молекулярні біологи з університету Каліфорнії, США навчилися управляти розвитком ембріональних стовбурових клітин за допомогою імпульсів світла, змушуючи їх перетворюватися в нейрони або інші типи "дорослих" клітин в потрібний момент часу.

Крім цього, вчені розкрили ще одну цікаву особливість стовбурових клітин - виявилося, що вони обладнані якимось "таймером" і системою фільтрації сигналів, які захищають їх від довільного перетворення в заготівлі дорослих тканин.

Це відкриття пояснює, чому стовбурові клітини залишаються стабільними під час розвитку ембріона, незважаючи на "несанкціоновані" одиничні включення генів зростання.

Біологи експериментували з ембріональними стовбуровими клітинами зародків мишей, чий геном був модифіковано так, що один з генів зростання в них можна було "включити" за допомогою імпульсів лазера синього кольору.

З'ясувалося, що клітини реагували на імпульси світла не відразу, а через деякий час. Тривалість затримки залежала від сили і тривалості опромінення - якщо клітини "підсвічувалися" недостатньо довго або сильно, то тоді вони взагалі не реагували на команди дослідників.

Виявилося, що функцію "таймера" виконує ген NANOG. При опроміненні клітини світлом його концентрація починає падати, поки вона не досягає критичної позначки, коли запускаються механізми диференціації та стовбурова клітина починає своє перетворення в певний зрілий тип клітин. Якщо ж опромінення припиняється, то число молекул білка швидко зростає до колишніх рівнів, і програма перетворення в зрілі клітини не запускається.

Раніше повідомлялося, що вченим з клініки Мейо (Флорида, США) вдалося перетворити злоякісні пухлини молочної залози і сечового міхура в доброякісні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі