За "класичною" схемою, чорна діра завершує існування масивної зірки. Потім вона починає поступово набирати масу, поглинаючи газ та інші зірки, і зливатися з іншими чорними дірами. Для того, щоб маса такого об'єкта сягала мільйонів і мільярдів сонячних, може знадобитися дуже багато часу. Разом з тим, деякі надмасивні чорні діри з'явилися вже через 690 і 800 мільйонів років після Великого вибуху.
У новому дослідженні вчені запропонували своє пояснення цього феномена. Дослідники розглянули концепцію народження чорних діро не з великих зірок, а безпосередньо з щільних скупчень матерії в центрах протогалактик. Розігріваючись і інтенсивно випромінюючи, такі скупчення блокують появу молодих зірок у все більш широкому просторі. "Вільного" щільного газу стає все більше, поки він не колапсує, залишивши діру масою в десятки і сотні тисяч мас Сонця - надалі їй залишається лише рости і набирати більше речовини. У новій роботі вчені підтвердили такий сценарій.
Як і в деяких інших об'єктів, зростання чорних діро визначається межею Еддінгтона - відношенням спрямованого назовні тиску випромінювання і сили тяжіння, спрямованої всередину. Дослідники запропонували математичну модель цього процесу, показавши, що він дійсно міг розвиватися протягом недовгого часу. Однак незабаром випромінювання новонароджених зірок і інших дірок досягло критичної межі - і прямий колапс нових надмасивних діро став неможливий.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили найяскравішу наднову зірку у Всесвіті. ASASSN-15lh у два рази яскравіша за зафіксований раніше максимум для наднових, в тисячі разів яскравіша за "нормальних" наднових і в 50 разів яскравіша за нашу галактику Чумацький Шлях.