Вчені досягли успіхів у створенні назальної вакцини проти COVID-19

Поділитися
Вчені досягли успіхів у створенні назальної вакцини проти COVID-19 © РБК-Україна
Клінічні випробування науковці сподіваються розпочати вже найближчим часом. 

Що б ви обрали: отримати вакцину через шприц чи у вигляді назального спрею? Як повідомляє DW, найближчим часом другий варіант може стати цілком реальним.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) визначила: щороку у світі робиться більше ніж 16 мільярдів ін’єкцій. Передбачається, що в 2021 році дане число може зрости на додаткових 5,6 мільярда, так як зараз відбувається кампанія вакцинації проти COVID-19. 

Для того, аби задовольнити збільшений попит на вакцину, науковці розробляють альтернативні способи її введення, зокрема у вигляді назального спрею.

На основі сучасних технологій

У Мексиці вчені працюють над виготовленням назальної вакцини “Патрія” (Patria), ключовий інгредієнт якої розробив разом зі своєю дослідницькою групою Пітер Палезе, голова кафедри мікробіології Медичної школи Ікана в лікарні Маунт Сінай у США. Клінічні випробування науковці сподіваються розпочати вже найближчим часом.

Однією з основних переваг назальної вакцини є те, що її можна зберігати в звичайному холодильнику за 2-4 °C, на відміну від Pfizer і Moderna, яким потрібні наднизькі температури. До того ж, оскільки вірус для вакцини вирощується усередині курячих яєць — ця ж технологія використовується для багатьох вакцин проти грипу, — вартість розробки дешевша.

У зв’язку з невідкладністю ситуації через пандемію випробування першої та другої фази проводяться паралельно. Участь у них беруть люди з п'яти країн, початкові дані очікуються до липня.

Більш ефективна вакцина

Вчені Вашингтонського університету в Сент-Луїсі також працюють над назальною вакциною проти COVID-19.

Дослідницька група на чолі з вірусним імунологом Майклом Даймондом й онкологом Девідом Куріалом виявила, що миші, які отримали разову дозу вакцини через ніс, були повністю захищені від SARS-CoV-2. Тоді як гризуни, що отримали таку ж вакцину за допомогою ін’єкції, мали нижчий рівень протидії хворобі.

Щоб виготовити вакцину, дослідники вставили спайковий білок  SARS-CoV-2 всередину знешкодженого аденовірусу, який викликає звичайну застуду. У такий спосіб організм може виробити імунний захист до протеїну, що допомагає коронавірусу проникати в клітини.

«Важливо, щоб одна доза вже викликала стійку імунну відповідь. Вакцини, які потребують двох доз для повного захисту, менш ефективні, тому що деякі люди з різних причин ніколи не отримують другу», – ділиться Куріал.

Оскільки вакцина не містить живого вірусу, вона також буде хорошим варіантом для людей, чия імунна система ослаблена такими захворюваннями, як рак, ВІЛ та діабет.

Не нова ідея

Ідея може здатися новою, але безголкові вакцини існують протягом десятиліть.

Першою, яка мала великий вплив, була оральна вакцина проти поліомієліту, що досі використовується в країнах з низьким рівнем доходу. Вакцина містить ослаблену версію поліовірусу й діє шляхом інфікування шлунково-кишкового тракту та провокування імунної відповіді у носія.

Існують також пероральні вакцини від черевного тифу, холери та ротавірусу, а також назальна вакцина від грипу. Вони теж містять ослаблені форми збудника, що викликає захворювання.

Українці можуть подорожувати до більшості країн Євросоюзу, якщо мають сертифікат вакцинації проти коронавірусної інфекції. Перевірити правила в’їзду та список схвалених в кожній країні вакцин можна на інтерактивній карті Міністерства закордонних справ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі