Вчені дізналися, звідки взялася органіка в марсіанських метеоритах

Поділитися
Вчені дізналися, звідки взялася органіка в марсіанських метеоритах Органічні сполуки у метеориті ALH 84001 виникли внаслідок геохімічних процесів © NASA
Вона стала наслідком геохімічних, а не біологічних процесів.

Вчені з Інституту науки Карнегі, Німецького дослідницького центру астрофізики, а також Космічного центру імені Джонсона, Дослідницького центру Еймса та Політехнічного інституту Ренсселера заявили про те, що органічні молекули, знайдені в марсіанському метеориті, що впав на Землю, з'явилися в результаті взаємодії між водою та породою на Червоній планеті, що трапилося близько чотирьох мільярдів років тому, повідомляє Phys.org.

Метеорит, відомий як Allan Hills (ALH) 84001, знайшли в Антарктиді в 1984 році. Він вважається одним із найдавніших «космічних каменів», що прилетіли на Землю з Марса.

Органічні молекули містять вуглець та водень, а іноді включають кисень, азот, сірку та інші елементи. Появу органічних сполук зазвичай пов'язують з існуванням життя, але вони можуть виникнути і в результаті небіологічних процесів, які називають абіотичною органічною хімією.

Протягом багатьох років вчені обговорювали можливі варіанти появи органічних молекул, знайдених у ALH 84001, включаючи різні абіотичні процеси, пов'язані з вулканічною діяльністю та ударними подіями на Марсі або гідрологічними процесами. Розглядалася також можливість існування життя на Червоній планеті та поява органіки внаслідок удару метеориту об землю.

У ході дослідження вчені використали різні методи підготовки та дослідження зразків, щоб дослідити походження органічних молекул у метеориті. Вони виявили свідчення взаємодії води та каміння, схожі на ті, що відбуваються на Землі.

Експерименти показали, що марсіанські породи пережили два важливі геохімічні процеси. Один з них називається серпентинізацією і виникає, коли магматичні породи, багаті на залізо або магній, хімічно взаємодіють з циркулюючою водою, змінюючи їхню мінералогію і в процесі виділяючи водень. Інший, званий карбонізацією, включає взаємодію гірських порід зі слабокислою водою, що містить розчинений вуглекислий газ, і призводить до утворення карбонатних мінералів.

Поки незрозуміло, чи відбувалися ці процеси паралельно чи послідовно, разом з тим, зразки вказали на те, що взаємодії між водою та породою не відбувалися протягом тривалого періоду часу. Вчені відзначають, що очевидно, що внаслідок реакції відновлення діоксиду вуглецю утворився органічний матеріал.

Зазначається, що такі особливості рідко зустрічаються в метеоритах з Марса. Сліди карбонізації та серпентинізації були виявлені при орбітальних дослідженнях Червоної планети, а свідчення карбонізації знайдені в інших, менш давніх марсіанських метеоритах. Водночас це перший випадок, коли свідчення цих процесів виявили у зразках з давніх метеоритів Марса.

Вчені виявили органічні молекули і в інших марсіанських метеоритах, і навіть у зразках, зібраних марсоходом Curiosity. Це свідчить про те, що абіотичний синтез органічних молекул був частиною марсіанської геохімії протягом більшої частини історії планети.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені заявили, що широка система каньйонів, які прорізають поверхню Марса, може містити резервуари води. Надзвичайно висока концентрація водню була зареєстрована в серці 4000-кілометрових каньйонів, відомих як Долини Марінера.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі