Вченим вдалося знайти, ймовірно, найдавніше місце на Землі, яке використовувала людина для регулярного розведення вогню з метою приготування їжі. Ним виявилася печера Кесем, розташована під містом Рош-Аїн в Ізраїлі, передає NEWSru Israel.
Аналіз ґрунту, взятого в центрі печери, дозволив встановити два періоди розведення у цьому місці вогню, розділених періодом, у який печера була порожньою. Верхній вік більш раннього з цих періодів оцінюється в 300 тисяч років, йдеться у дослідженні вчених з інституту Вайцмана і Тель-Авівського університету. Результати даного дослідження було опубліковано цього тижня в журналі Journal of Archeological Science.
Вчені припускають, що людина навчилася користуватися вогнем близько мільйона років тому, проте досі вік найбільш ранніх незаперечних свідчень контролю людини над вогнем і його використання на постійній основі з метою приготування їжі оцінювався у 110 тисяч років (водоспади Каламбо у Замбії).
Розкопки у печері Кесем ведуть з 2000 року. У 2010 році вона отримала міжнародну популярність у зв'язку з виявленням свідчень можливого перебування в ній людини розумної за кілька десятків тисячоліть до її появи в Африці. Це припущення зроблено на основі аналізу знайдених у печері людських зубів.
Печера Кесем унікальна у тому числі і у зв'язку з її повною ізоляцією від світу протягом багатьох тисячоліть. Через тривале користування в давні часи з часом вона стала непридатною для життя, після чого природний процес фактично запечатав її вхід.
Її було випадково відкрито знову в кінці XX століття під час робіт з розширення дороги поруч. У печері було виявлено сліди перебування людей Ашельско-ябрудської культури, не змішані зі слідами перебування представників пізніших культур. !zn
Читайте також:
За мільйон років стародавні люди з'їли майже всіх великих хижаків
Вчені виявили, що стародавні люди навчилися користуватися вогнем мільйон років тому