Вчені з Іспанії, Португалії, Франції, Норвегії та Німеччини виявили в іспанській печері Ардалес малюнки, які були нанесені неандертальцями між 45 і 65 тисячами років тому. На думку дослідників, карстові утворення грали символічну роль у деяких груп неандертальців, повідомляє N+1.
Вважається, що малюнки та прикраси, які знаходять на пізніх неандертальських стоянках, були виготовлені під впливом кроманьйонців. Але останнім часом вчені знаходять все більше свідчень того, що неандертальці прийшли до символічної діяльності самостійно. Ймовірно також, що у них були поховальні ритуали і особливо трепетно вони ставилися до дитячих поховань.
У ході нового дослідження вчені вивчили зображення, виявлені в печері Куева де Ардалес. Радіоізотопне датування кальциту показало, що їх нанесли в різний час. Найбільш ранні малюнки були нанесені мінімум 65,5 тисяч років тому, а найпізніші - приблизно 45,3 тисячі років тому. Єдиною популяцією людей в Європі тоді були неандертальці.
Аналіз показав, що малюнки були рукотворними. Крім того, для їхнього нанесення стародавні художники використовували мінерали, принесені з-за меж печери. На думку дослідників, неандертальці малювали в печері в два різних часових періоди.
Ймовірно, що малюнки були нанесені в результаті поведінки, спрямованої на закріплення символічного значення простору. На думку вчених, карстові утворення відігравали важливу роль в уявленнях деяких груп неандертальців.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з Німеччини і Бельгії вивчили наконечник списа віком 65 тисяч років, який знайшли в печері Порожня скеля, в якій колись жили неандертальці. Це найдавніший листоподібний наконечник списа з усіх відомих, навіть популяції сучасних мисливців-збирачів використовували списи без всяких наконечників.