Знахідки були зроблені на території сучасної Болівії в савані Льянос-Мохос. Зазначається, що місцева "культура насипів" відома давно, але вважалася не такою вже й давньою.
Виявилося, що перші люди прибули сюди між 14600 і 15600 років тому і незабаром розгорнули широку діяльність, сліди якої і виявили дослідники. Зокрема, були знайдені канали, дамби, насипи. Але найцікавіше – підняті над рівниною острови густого лісу, навколо яких влаштовували поля і грядки. Багато з таких пагорбів збереглися до цих пір.
Облетівши місцевість, археологи ідентифікували більше 6400 пагорбів розмірами від 0,5 до 16 гектарів. Десятки з них були досліджені "на землі". Розкопки дозволили зібрати зразки осадових порід для точного датування, а також для аналізу фітолітів - мінералізованих силікатних частинок, які накопичуються в рослинах. Форма і розміри фітолітів у кожного виду свої, і їх використовують для ідентифікації давніх рослинних решток.
Були знайдені фітоліти маніока, датовані віком 10 350 років, гарбуза віком 10 250 років і маїсу - віком 6850 років. На думку авторів роботи, така "вуглеводна дієта" жителів Льянос-Мохос доповнювалася м'ясом великих тварин, що жили в савані, і рибою з місцевих річок і озер.
На думку дослідників, вже тоді стародавні люди почали переходити від полювання і збирання до осілого селянського способу життя. Разом з тим, в іншому ця цивілізація залишається загадкою. Невідомо, навіщо влаштовували ці лісисті острів, за яким принципом вибиралися їх розміри і так далі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше міжнародна група археологів виявила в Еквадорі зразки кераміки, які належали невідомій культурі. Знайдені зразки вказують на те, що представники цієї культури жили паралельно з найстаршою цивілізацією в обох Америках.