Археологи виявили в печері на пагорбі Га-Мохан в південноафриканському регіоні Калахарі нові артефакти, які вказали на незвичайну поведінку людей, що мешкали тут 105 тисяч років тому. Як відзначають дослідники в статті, опублікованій Science alert, стародавні люди розглядали печеру як місце для проведення ритуалів і молитов.
Багато жителів навколишніх регіонів розглядали Га-Мохан як духовне місце і пов'язували його з історіями про велику водну змію. Цей пагорб асоціювався з таємницею, страхом і самотою.
Тепер же вченим вдалося знайти тут 22 білих кристала, які були заховані в печері 105 тисяч років тому. Датування кристалів провели за допомогою методу, який називається «оптично стимульована люмінесценція». Він допоміг визначити вік шарів, в яких виявили кристали.
Аналіз також показав, що кристали з'явилися в печері не через природні процеси, а швидше були принесені сюди людьми. Вчені відзначають, що кристали знаходили в різних частинах планети, їх пов'язують з віруваннями і ритуалами. Приблизно в той же час жителі прибережних регіонів почали збирати мушлі, можливо, для тих же цілей.
Крім того, на пагорбі Га-Мохан були знайдені фрагменти шкаралупи яєць страусів, на яких залишилися ознаки того, що вони були зібрані людьми. Ймовірно, ці фрагменти є залишками древніх контейнерів, які використовувалися для зберігання води.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вченим вперше за 60 років вдалося виявити в печерах Мертвого моря зразок Кумранських рукописів. Крім того, дослідники виявили мумію дитини і кошик, вік яких становить кілька тисяч років.