Україна має намір брати участь у створенні колайдера NICA у Росії

Поділитися
Україна має намір брати участь у створенні колайдера NICA у Росії Україна має намір брати участь у створенні колайдера NICA
Колайдер NICA буде вивчати перехід ядерної матерії при екстремальних умовах у новий стан, що зветься кварк-глюонною матерією. У прискорювачі будуть стикатися пучки ядер золота, розігнані назустріч один одному до енергій 5,5 гігаелектронвольт на нуклон.

Україна, а також Білорусь, Болгарія, Німеччина і Казахстан висловили намір брати участь у створенні колайдера важких іонів NICA у підмосковній Дубні. Відповідний протокол про наміри представники цих країн підписали у четвер, 8 серпня.

"Меморандум про наміри є формальним виразом зацікавленості цих країн в опрацюванні питань - юридичних, організаційних, науково-організаційних, фінансових - які необхідно вирішити, щоб забезпечити повноцінну участь цих країн у реалізації мегапроекту NICA", - сказав академік Віктор Матвєєв, директор Об'єднаного інституту ядерних досліджень (ОІЯД), де створюється новий прискорювач, запуск якого заплановано на 2017 рік.

Він зазначив, що мова йде не тільки про фінансову участь: "Це не тільки вкладення фінансових коштів, це in-kind contribution (постачання обладнання і комплектуючих), це участь експертів, спеціалістів".

Окрім того, у четвер ОІЯД підписав угоду про співпрацю з німецьким об'єднанням наукових інститутів - Асоціацією Гельмгольца, яка також передбачає співпрацю у створенні колайдера.

Колайдер NICA (Nuclotron-based Ion Collider fAcility) створюється на базі діючої установки - надпровідного прискорювача Нуклотрон, запущеного в ОІЯД в 1993 році. Дубненський колайдер буде вивчати перехід ядерної матерії при екстремальних умовах в новий стан, що зветься кварк-глюонною матерією. У прискорювачі будуть стикатися пучки ядер золота, розігнані назустріч один одному до енергій 5,5 гігаелектронвольт на нуклон.

Наслідки цих зіткнень будуть досліджуватися за допомогою детектора MPD (MultiPurpose Detector), встановленого у "місці зустрічі" пучків, а також детектора спінової фізики SPD. В комплекс також входить експериментальна установка "Баріонна матерія на Нуклотроні" (BM@N), на базі якої планується проводити дослідження на виведених іонних пучках Нуклотрона.

Раніше проект цього колайдера увійшов до числа шести великих науково-дослідних проектів класу mega-science (меганаука) з міжнародною участю на території Росії. Ці проекти будуть отримувати додаткове державне фінансування, якщо до їхнього розвитку будуть залучені значні кошти від закордонних організацій.

Матвєєв не став називати точну вартість нової установки, але зазначив, що вона складе більше 450 мільйонів доларів. !zn

Читайте також:

На Великому адронному колайдері отримано найдрібніші краплі рідини

Великий адронний колайдер вловив новий слід таємничої антиречовини

Колайдер зафіксував рідкісний розпад часток, "поховавши" теорію нової фізики

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі