Перший старт на орбіту космічної ракети Alpha від приватної компанії Firefly Aerospace, який відбувся о 4:49 ранку з бази Ванденберг Космічних сил США в Каліфорнії, закінчився невдачею, повідомляє Space.com.
Запуск відбувся майже через годину після того, як перша спроба була перервана в кінці зворотного відліку.
Через 2,5 хвилини, коли носій досяг точки maхQ на траєкторії, прямо перед моментом відділення ступенів, ракета вибухнула. Вона повинна була вивести близько 92 кілограми корисного вантажу, але все було знищено.
Video: Firefly Alpha's in-flight anomaly. Stay tuned to the NSF youtube channel for the full video. @NASASpaceflight pic.twitter.com/Ck4fB98Xbc
- Jack Beyer (@thejackbeyer) September 3, 2021
До того ж вибух, ймовірно, не став несподіванкою для центру управління, а був проведений контрольовано - після реєстрації якогось аварійного стану на борту.
"На першому етапі зльоту Alpha сталася аномалія, яка привела до втрати носія. У міру збору додаткової інформації будуть надані додаткові відомості", - повідомили в компанії.
Швидше за все, ракета втратила контроль над орієнтацією. У Firefly Aerospace будуть проводити розслідування, щоб встановити точну причину аварії.
Однак такі несправності для перших орбітальних польотів - не в новинку. Багато конкурентів Firefly Aerospace теж відчували невдачі на старті своїх розробок.
Ракета Alpha несла 92 кілограми корисного навантаження, який Firefly назвав DREAM. За планом, ракета повинна була доставити спеціальний пристрій на орбіту.
Крім цього, DREAM везла ще колекцію пам'ятних речей, надісланих школами та іншими освітніми установами, а також ряд крихітних супутників.
Однак хоч політ і не був успішним, він все одно приніс багато користі розробникам, адже ті дані, які були зібрані за кілька хвилин польоту допоможуть вдосконалити ракети для майбутніх запусків.
Засновник компанії SpaceX Ілон Маск вже встиг навіть пожартувати у своєму Twitter з приводу вибуху ракети.
Tune in next week to find out which rockets live and which rockets die! #SpaceX https://t.co/RnwmQDOxH5 pic.twitter.com/eSdcNavVnI
-/r/SpaceX Masterrace (@SpaceXMR) September 3, 2021
Стартап Firefly Aerospace у 2017 році купив український підприємець Максим Поляков, а точніше його компанія EOS Launcher. Сума угоди склала 75 мільйонів доларів.
Після зміни власника, частина виробництва потужностей перенесли в українське місто Дніпро. Там зараз знаходиться науково-дослідний центр, оснащений найбільшим в нашій країні промисловим 3D-принтером для високоякісного друку металом.
Основне виробництво вузлів зосереджено в штаті Техас, але частково обладнання і софт розробляється і в Україні. Також у компанії є офіси у Вашингтоні та Токіо.
Ракета одноразового використання Alpha призначена для доставляння 1000 кілограмів корисного навантаження на низьку навколоземну орбіту. Ціна однієї такої місії складає 15 мільйонів доларів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Нагадаємо, що на ілюмінаторі МКС знайшли глибокі порожнини. В майбутньому це може привести до втрати герметичності.