У всьому світі зростає популярність сервісу Zoom: що це таке і які побоювання викликає

Поділитися
У всьому світі зростає популярність сервісу Zoom: що це таке і які побоювання викликає Zoom використовують для проведення особистих та ділових зустрічей онлайн © bbc.com
Платформою користується 200 мільйонів осіб щодня, але звучать звинувачення в передачі даних стороннім компаніям.

Перехід більшості країн в режим карантину призвів до часткової або повної зміни звичного ходу речей. Неможливість вільно переміщатися по місту, зустрічатися з друзями, ходити на роботу змусила людей шукати альтернативи. Так, тепер ділові та особисті зустрічі проходять онлайн, а одним з найпопулярніших сервісів для цього став додаток Zoom.

Що таке Zoom

Як пише The Guardian, Zoom – це платформа для проведення відеоконференцій, про яку більшість з нас не знало до початку карантину. Станом на кінець березня її капіталізація зросла до 29 мільярдів доларів, тобто, вона коштує дорожче, ніж будь-яка американська авіакомпанія. І все це тому, що вимушене перебування в ізоляції різко підвищило інтерес до платформи.

Штаб-квартира Zoom Video Communications знаходиться у каліфорнійському місті Сан-Хосе (США) і займається віддаленим конференц-зв'язком. Компанія була заснована Еріком Юанем в 2011 році. Сам сервіс був запущений в 2013, відразу після запуску до нього підключився мільйон користувачів, до літа 2014 року їх вже стало 10 мільйонів, а до 2015 Zoom пользовали 40 мільйонів приватних осіб і 65 тисяч організацій, повідомляє "Русская служба Би-би-си".

У безкоштовній версії програми можуть брати участь до 100 осіб, в цьому випадку відеоконференція може тривати до 40 хвилин. Якщо користувачеві потрібно підключити більшу кількість учасників або говорити з ними довше, - потрібно переходити на платну версію, яка буде коштувати від 15 доларів на місяць. При цьому, у безкоштовній версії особисті відеокімнати не лімітуються.

Підключитися до Zoom можна як на ПК, так і за допомогою мобільного додатку. Можна не тільки розмовляти, а й писати один одному, а під час конференції можна надати користувачам доступ до екрану і залишати на ньому замітки.

Як використовують Zoom під час карантину

Ерік Юань розповів про те, що з початку карантину у світі кількість користувачів програми стрімко зросла і на даний момент нею користується 200 мільйонів людей на день. Для порівняння, в грудні цей показник становив 10 мільйонів. При цьому, Юань зізнався, що сама платформа не була готова до такого. Спочатку вона планувалася для корпоративних клієнтів, тому таке зростання інтересу став несподіванкою.

Zoom використовують для роботи, навчання, особистих зустрічей. Так, про проведення засідання кабінету міністрів Великої Британії розповів прем'єр-міністр Борис Джонсон. На сайті Міністерства закордонних справ України з'явилася інформація про те, що онлайн-брифінг Дмитра Кулеби також проходив через Zoom.

У Норвегії сервіс використовують для проведення уроків в школах, а самі школярі за його допомогою спілкуються не тільки по темі занять. Пара з Каліфорнії, яка не змогла провести весілля, як планувалося, через запровадженого карантину розіслала друзям запрошення на конференцію Zoom. За допомогою програми приєднався і священик.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Що викликає занепокоєння користувачів

У федеральний суд Сан-Хосе (США) був поданий позов, в якому Zoom звинувачують у передачі даних стороннім компаніям, зокрема, Facebook і, можливо, іншим. The Guardian, пише про те, що додаток для iOS передає дані Facebook навіть у тому випадку, якщо користувач не зареєстрований у соціальній мережі. Ця інформація включає в себе місце розташування користувача і його унікальний ID в програмі, завдяки якому інші компанії можуть посилати йому персоналізовану рекламу.

Крім того, у Zoom передбачена ще одна цікава функція: тому, хто створив конференцію, приходить сповіщення якщо хтось з учасників перемикається на інший додаток, щоб подивитися на комп'ютері або смартфоні щось, не пов'язане з конференцією. У самій компанії цю функцію особливо рекомендують викладачам – вона дозволяє зрозуміти, хто зі студентів насправді не зацікавлений у тому, що йому розповідають на лекції.

Ще одна проблема була знайдена в січні 2020 року. Ізраїльська компанія Check Point, що спеціалізується на кібербезпеці, виявила вразливість, яка дозволяла підслуховувати розмови, не захищені паролем, і отримувати всі файли, які розповсюджувалися під час таких конференцій. Дізнавшись про це, Zoom запаролила всі наради.

Разом з тим, проблеми залишилися, так The Guardian повідомляла, що хакери змогли проникнути на неназвану нараду у Zoom і запустити ролик порнографічного змісту. А американські ЗМІ повідомляли про поодинокі випадки злому конференцій, де хакери залишали расистські і просто образливі повідомлення. Разом з тим, за даними ЗМІ, зловмисники не отримували доступу до вмісту комп'ютерів і телефонів.

Міністерство оборони Великої Британії вважає, що уразливими при конференціях у Zoom можуть бути відеокамери в MacBook.

За даними Reuters, Ілон Маск заборонив співробітникам SpaceX користуватися Zoom через "значні проблеми з конфіденційністю і безпекою". Відзначається, що компанія займається розробкою технологій, важливих для національної безпеки, тому прагне захистити їх від можливого витоку.

"Ми розуміємо, що багато хто з нас використовували цей інструмент для підтримки конференцій та нарад. Будь ласка, використовуйте електронну пошту, текстові повідомлення або телефон в якості альтернативного засобу спілкування", - йдеться в листі SpaceX, який було розіслано співробітникам.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі