У Великому адронному колайдері зафіксували новий вид чотирьохкваркової частки

Поділитися
У Великому адронному колайдері зафіксували новий вид чотирьохкваркової частки
Фізики домоглися отримання тетракварка з кодовою назвою Z(4430) - частинки, що представляє новий тип матерії і доповнює кваркову модель.

Відтоді, як у 2012 році було відкрито бозон Хіггса, фізики не оголошували про настільки ж гучні та успішні експерименти з пошуку нових елементарних частинок. Вчені давно намагаються домогтися появи чого-небудь, що спростувало або доповнило б існуючі моделі функціонування Всесвіту.

Донедавна модель кварків не викликала жодних проблем і протиріч: в експериментах зустрічалися двох або трьохкваркові частинки, але лише нещодавно фізики заговорили про існування загадкових частинок з чотирьох кварків, так званих тетракварків. Це похитнуло ідеальні уявлення про сформовану модель.

У 2008 році фізики, що працюють над експериментом Belle Collaboration в Японії, розповіли про існування негативно зарядженої частинки Z(4430): подібно до мезона, вона складалася з пари зачарованого кварка і антикварка, але при цьому мала заряд, чого в принципі бути не повинно.

Після ретельного аналізу даних про 25 тисяч розпадів мезонів у результаті більш ніж 180 трильйонів зіткнень пучків у Великому адронному колайдері в 2011 і 2012 роках, дослідники, нарешті, підтвердили існування Z(4430) з дуже високим ступенем впевненості - 13,9 сигма. Для відкриття, нагадаємо, потрібно всього 5 сигма. Про це фізики повідомили у прес-релізі БАКа.

Працівники БАКа пішли навіть далі, ніж першовідкривачі-японці: їм вдалося змінити спін і парність нової частинки - дві властивості квантової природи, які дають найбільш чітке уявлення про Z(4430).

Судячи з усього, Z(4430) є тетракварком, що складається з пари зачарованого і антиочарованного кварка, а також пари верхнього і антиверхнього кварка. У подібне відкриття ніхто б і не повірив, якби результати не були надані двома абсолютно незалежними командами фізиків.

Тепер залишиться лише зрозуміти, які ще існують частинки, здатні розсунути межі кваркової моделі.

Згідно з отриманими колаборацією LHCb даними, новий адрон має структуру cc-du-, тобто, складається з c-кварка, c-антикварка, d-кварка і u-антикварка. Таким чином, мова йде про відкриття першого чотирьохкваркового адрона. Це в принципі не суперечить існуючим у фізиці елементарних частинок уявленням, але як мінімум змушує переглянути і доповнити існуючу класифікацію.

Кварки та інші елементарні частинки неможливо виділити і спостерігати ізольовано. Замість цього вчені в спеціально сконструйованих прискорювачах зіштовхують більш великі об'єкти - наприклад, протони, електрони, позитрони, нейтрони. В процесі виникають нові частинки - які саме, можна встановити завдяки статистичному аналізу їхньої енергії і траєкторії польоту після колізії.

В уявленні сучасної фізики кварки (поряд з лептонами і бозонами) є базовими "цеглинками", з яких складається вся матерія. З кварків, пов'язаних сильною взаємодією, складаються адрони - протони і нейтрони, що входять до ядра атомів, і інші, менш стабільні частинки.

У Великому адронному колайдері, побудованому ЦЕРН (Європейська рада з ядерних досліджень) на кордоні Швейцарії і Франції, вивчають продукти зіткнення протонів та іонів свинцю. Найбільш відомий експеримент, проведений на цьому прискорювачі, це пошук бозона Хіггса. !zn

Читайте також:

Фізики обмірковують план нового гігантського колайдера

На Великому адронному колайдері отримано найдрібніші краплі рідини

Великий адронний колайдер вловив новий слід таємничої антиречовини

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі