Археолог-аматор із Норвегії за допомогою металодетектора виявив візантійську золоту монету із зображенням Христа. Монета належить до типу, відомого як "гістаменон номізма", вперше такі монети були випущені приблизно 960 року, повідомляє Live Science.
На одному боці монети зображений Ісус Христос, який тримає Біблію, а на другому - Василь II і Костянтин VII, два брати, які правили Візантійською імперією. Західна частина Римської імперії впала в 476 році, а східна, відома як Візантія, проіснувала ще тисячоліття.
Археологи припускають, що монета була викарбувана десь між 977 і 1025 роками під час правління братів. На це вказують три пунктирні лінії, які оперізують кордон монети – такий елемент декору використовувався на той час.
Знахідка також містить два написи. Перший з них зроблений латиною і говорить: «Ісус Христос, Цар царюючих». Друга написаний грецькою: «Василь і Костянтин, імператори римлян».
Але як монета опинилась у Норвегії, невідомо. Можливо, вона належала Гарольду Гардраді, також відомому як Гаральд III, який правив Норвегією з 1045 по 1066 рік. Перед тим, як стати королем, Гаральд служив стражником візантійського імператора.
Можливо також, що монета була частиною посагу, переданого Гарольду під час одруження з дочкою Ярослава Мудрого Єлизаветою.
Раніше металошукач із Уельсу знайшов справжній скарб: судини залізного віку, римські монети та предмет, який вчені назвали «знахідкою, яка трапляється раз у житті». Це римська чаша з ручкою, виконаною у вигляді чарівної бичачої голови.