У крові космонавтів знайшли ознаки пошкодження мозку

Поділитися
У крові космонавтів знайшли ознаки пошкодження мозку Довге перебування в космосі може привести до пошкодження мозку © NASA
На мозок негативно впливає тривале перебування в космосі.

Вчені з Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана за підтримки колег з Гетеборзького університету і російського Інституту медико-біологічних проблем вивчили зразки крові космонавтів, які були взяті у них до і після польоту на Міжнародну космічну станцію. Дослідники знайшли в цих зразках ознаки пошкодження клітин мозку, повідомляє Naked science.

Вчені спостерігали за п'ятьма російськими космонавтами з 2016 по 2020 рік. В середньому, вони провели на орбіті не більше 169 днів. За 20 діб до відправлення на МКС, а також через день, тиждень і 21-25 днів після повернення на Землю у космонавтів брали кров на аналіз. Дослідники прагнули виміряти п'ять біомаркерів: тонкий поліпептидний нейрофіламент (NEFL), гліальний фібрилярний кислий протеїн, тау-білок і два бета-амілоїди.

Після тривалого перебування в мозку у чоловіків були значно підвищені концентрації нейрофіламенту, гліального фібрилярного кислого протеїну і бета-амілоїду Aβ40. Перший з них забезпечує структурну підтримку довгих відростків нейронів і регулює діаметр аксона, що впливає на швидкість провідності нерва. Другий виступає головним структурним білком астроцитів центральної нервової системи і вважається біомаркером астрогліальної патології при неврологічних захворюваннях. Третій схильний до формування токсичних бляшок в мозку, а подібні скупчення β-амілоїдного пептиду - біологічна ознака і фактор розвитку деменції і хвороби Альцгеймера.

На думку дослідників, коли космонавти знаходилися на орбіті, в їхньому мозку стався зсув рідини, що могло вплинути на гематоенцефалічний бар'єр між центральною нервовою і кровоносною системами.

«Якщо ми зможемо з'ясувати, що викликає порушення, виявлені нами біомаркери допоможуть зрозуміти, як найкраще вирішити проблему», - заявив провідний автор дослідження Хенрік Зеттерберг.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше вчені з Медичного центру Джорджтауна заявили про те, що після 50 років деякі функції мозку можуть почати поліпшуватися. Серед них, наприклад, обробка інформації та концентрація.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі