Німецькі нейробіологи виявили, що первинна візуальна кора мозку здатна, подібно видеокодекам, "стискати" зображення за рахунок аналізу відмінностей між вступниками картинками. Дослідження опубліковане в журналі Cerebral Cortex.
Вчені демонтували кішкам пари спеціально оброблених фотографій. На них зображення будинків, лісів тощо були оброблені таким чином, щоб стерти деталі тільки в певному напрямку (в фоторедакторі такий ефект зазвичай називається круговий розмиття або "вітер"). При цьому вчені спостерігали за реакцією візуальної кори V1 з допомогою флюоресцентних внутрішньоклітинних білків, що реагують на концентрацію кальцію. Збудження окремих груп нейронів супроводжувалося світінням, тому вчені могли безпосередньо спостерігати за тим, як в мозку йде обробка по-різному орієнтованих деталей зображення.
Виявилося, що при зміні по-різному оброблених зображень з частотою 33 герц (коли кожна фотографія демонструвалася за 30 мілісекунд), кора обробляє інформацію "як є". Коли знижували частоту до 10 герц (за 100 мілісекунд на картинку), то нейрони встигали відняти одне зображення з іншого і кодували різницю між ними.
Раніше нейробіологи вважали, що така складна обробка зображення не може проводиться в первинній корі V1, а здійснюється в більш високих по ієрархії зорових областях. Відкриття, таким чином, змінює уявлення вчених про те, що ці області отримують у вигляді вхідного сигналу. При цьому слід зазначити, що первинна обробка візуального сигналу проводиться ще на рівні сітківки, коли сигнали від різних колбочок і паличок підсумовуються на одних нейронах. !zn
Читайте також:
Вчені створили окуляри, які проектують 3D-картинку прямо на сітківку очей
Вчені запропонували синє світло як альтернативу кави - підбадьорює і допомагає не заснути за кермом
Нейробіологи передали текст на сітківку ока сліпого пацієнта