Наприкінці осені 2021 року місцеві жителі, які рибалили на озері Башплемі в муніципалітеті Дманісі в Грузії, виявили табличку, поцятковану загадковими символами. Тепер група археологів з усієї Грузії підтвердила, що це зразки писемності, яка ніколи не була документована, повідомляє Science Alert.
Усього на табличку нанесено 39 різних символів, використаних у 60 написах, записаних зліва направо у сім рядків. Кожен вирізаний символ розпочинався як серія отворів, зроблених конусоподібним свердлом, з'єднаних у плавні лінії гладким круглим інструментом.
Хто і для чого створив ці написи, невідомо. Можливо, це список трофеїв, здобутих під час військової кампанії. Можливо також, що це деталі будівництва або "квитанція" про дар богам.
Аналіз, який провели дослідники, показав, що табличка, ймовірно, була створена з місцевого базальту у бронзову добу.
Хоча виявлені «літери» є новими для дослідників, вони схожі на письмена з Близького Сходу та нерозшифровані символи з дохристиянської Грузії. Тому вчені вважають, що причини сумніватися в справжності таблички немає.
Письмові записи, виявлені в регіоні, сягають списку священнослужителів, які брали участь у соборі на початку VI століття, тобто, до початку поширення християнства тут. Крім того, археологи виявили свідчення існування поселення та металообробки віком тисячі років, тут же було знайдено людські останки.
За межами регіону Дманісі стародавні території Грузії були плавильним котлом культур, які залишили свій слід у різних писемностях. Епіграфи, написані грецькою, івритом, арамейською та середньоперсидською мовами, були виявлені в стародавній столиці Мцхета, за 20 кілометрів від Тбілісі.
Водночас грецькі та римські автори розповідали про давню писемність, якою користувався народ Колхіди, це землі на схід від Чорного моря, які були місцем призначення знаменитих аргонавтів.
Слідів цієї писемності не збереглося, але деякі вчені вважають, що хитромудрі мітки на стародавній кераміці, знайденій на заході Грузії, є слідами колхідської писемності.
Форми букв на табличці нагадують символи Близького Сходу, але відображають і печатки бронзової та залізної доби, виявлені в Грузії. Дослідники зазначають, що знаки також нагадують протокартвельське письмо — мову, яка дала початок сучасним діалектам та мовам регіону.
Вчені сподіваються, що подальші археологічні розкопки у цьому регіоні дозволять пов'язати виявлену табличку з подіями, що відбувалися у цих землях.
Раніше вчені розшифрували текст, написаний на табличках, створених у Стародавньому Вавилоні. Цей текст говорив у тому, що «коли Земля повністю зануриться у тінь Місяця, цар помре».