Тромбоз після вакцинації від COVID-19: вчені назвали можливу причину

Поділитися
Тромбоз після вакцинації від COVID-19: вчені назвали можливу причину © Міністерство охорони здоров'я України (МОЗ)/facebook
Висновки вчених стосуються векторних вакцин на основі аденовірусу.    

Група вчених із США та Великої Британії розкрила один із можливих механізмів виникнення тромбів після вакцинації від коронавірусу. Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Science Advances, ключову роль у виникненні тромбів можуть грати особливості будови аденовектора (нежиттєздатного вірусу у вакцині).

Як це працює

Вчені виявили, що всі три види аденовектора, які використовуються у вакцинах проти ковіда, а саме: ChAdOx1 (AstraZeneca), HAdV-D26 (Johnson & Johnson і Sputnik V) та HAdV-C5 (CanSino і Sputnik V), можуть зв'язуватися з одним із компонентів системи згортання крові - тромбоцитарним фактором 4, PF4. Спочатку це виявили на рівні електронної мікроскопії, а потім підтвердили з використанням методу поверхневого резонансу плазми, який може вловити такі складні взаємодії молекул.

Аденовектори із сильним негативним зарядом через свою структуру притягують позитивно заряджені білки (PF4) і утворюють із нею комплекси. Вчені припускають, що організм реагує на такі комплекси виробництвом аутоантитіл, які націлені проти свого власного білка. У результаті аутоантитіла активують тромбоцити, які призводять до їх накопичення та утворення тромбів.

Що тепер робити

Вакцинуватися, якщо у вас немає протипоказань, затверджених Міністерством охорони здоров'я. Тому що шанси тромбозу внаслідок вакцинації мізерно малі в порівнянні з шансами тромбозу внаслідок хвороби COVID-19, це найчастіше ускладнення у тяжко хворих на ковід (виникають у кожного десятого госпіталізованого). Якщо згадати інші можливі ускладнення після ковіда, вибір очевидний.

За інформацією вчених, перенесені раніше тромбоз, варикоз, тромбофілія не є протипоказаннями до вакцинації, оскільки описаний вище механізм утворення тромбів внаслідок вакцинації заснований не на проблемах зі зсіданням крові, а на рідкісних особливостях реакції імунної системи.

Окрема відповідальність лежить на медиках, до обов'язків яких входить реєстрація побічних ефектів вакцинації та хвороби COVID-19. Чим відкритіша і повніша ця база даних, тим легше запобігати побічним ефектам.

Поділитися
Дивіться спецтему: Вакцинація від COVID-19
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі