Астрономи за допомогою спектрографа HARPS в обсерваторії ESO Ла Сілья в Чилі з'ясували, що світлі плями на поверхні Церери змінюють свою яскравість. Вимірювання виявили не тільки змінність світлового потоку, пов'язану з обертанням карликової планети, але і те, що плями на поверхні Церери стають яскравішими в денний час. Повідомлення про це було опубліковано на офіційному сайті Європейської південної обсерваторії.
Апарат NASA Dawn, який більше року знаходився на орбіті Церери, отримав детальні знімки її поверхні. Однією з найбільших несподіванок для вчених стало виявлення плям на поверхні карликової планети, які відображали світло більш активно, ніж темний простір навколо них. Найпомітніші з цих плям лежать навколо кратера Оккатор.
Нові виміри дозволили не тільки зареєструвати зміни видимої яскравості плям через осьове обертання Церери, але і несподівано виявити нерегулярну змінність, можливо, викликану тим, що плями складаються з летючої речовини, яка випаровується під впливом сонячних променів.
Період обертання Церери становить дев'ять годин. Обчислення показують, що відповідні променеві складові швидкості плям у напрямку до Землі і від неї повинні бути дуже малі: близько 20 кілометрів на годину. Проте це значення достатньо велике, щоб спричинений ним ефект Доплера міг бути виміряний за допомогою HARPS. В ході досліджень вчені виявили змінність спектру плям на Церері.
На думку астрономів, змінність викликана наявністю летючих речовин, які випаровуються під дією сонячних променів. Коли плями знаходяться на сонячній стороні Церери, навколо них утворюється газові викиди, які відбивають сонячне світло. Після ці викиди швидко випаровуються і втрачають відбивні властивості.
Якщо подібна інтерпретація підтвердиться, то виявиться, що Церера відрізняється від Вести та інших астероїдів Головного поясу.
У серпні NASA підготувало "екскурсійний тур" по головним визначним пам'яткам на поверхні Церери – кратеру Оккатор з загадковими білими плямами і горі-піраміді. Пізніше дослідники заявили про те, щорозкрили таємницю цих плям. На думку вчених, вони представляють собою відкладення солі, і що вони, ймовірно, є слідом вивержень екзотичних "соляних вулканів".