Сузір'я супутників SpaceX та інших компаній заважають роботі телескопа «Хаббл» – вчені

Поділитися
Сузір'я супутників SpaceX та інших компаній заважають роботі телескопа «Хаббл» – вчені Сузір'я супутників заважає роботі телескопа "Хаббл" © NASA, ESA, Kruk et al
На знімки телескопа все частіше потрапляють супутники, що пролітають.

Робота телескопа «Хаббл», відомого своїми вражаючими знімками об'єктів у Всесвіті, опинилася під загрозою через запуск сузір'їв супутників. Вони пролітають перед телескопом і залишають сліди на фотографіях, які він робить, повідомляє The New York Times.

Вчені опублікували в журналі Nature Astronomy дослідження, в якому йдеться, що на все більшій кількості фотографій «Хаббла» з'являються сліди від супутників, що пролітають. Телескоп був запущений у 1990 році, відтоді на орбіті стало значно більше апаратів.

«Ми житимемо з цією проблемою. І це вплине на астрономію. Будуть дослідження, які неможливо провести. Буде наукова робота, якою буде значно дорожче займатиметься . Будуть речі, які ми упускаємо», — заявив Джонатан Макдауелл, астроном із Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики, який не брав участі в дослідженні.

Більшість цих супутників запущені приватними компаніями, за найбільшу кількість відповідає SpaceX Ілона Маска, яка запускає апарати Starlink.

З 2009 до 2020 року супутники потрапляли на 3,7% зображень «Хаббла». Але вже 2021 року ця кількість збільшилася до 5,9%. На той момент на орбіті знаходилося 1562 супутники Starlink. Але дослідження тривало лише до 2021 року, після цього кількість супутників SpaceX на орбіті збільшилася більш ніж удвічі, досягнувши числа 3500 апаратів.

До них слід додати 320 супутників, запущених компанією OneWeb.

Марк Маккоріан, астроном Європейського космічного агентства та співавтор нового дослідження, зазначає, що дані вірні, але поки що вони є лише частиною проблеми. Як правило, "Хаббл" робить кілька зображень, які накладають один на одного, що може "стерти" всі сліди від супутників.

З цим згодні і в NASA «Хоч такий аналіз може показати поступове збільшення кількості виявлених супутникових слідів з часом, більшість цих смуг легко видаляються за допомогою стандартних методів скорочення даних, і більшість "зіпсованих" зображень все ще можна використовувати. Супутникові смуги нині не становлять серйозної загрози для наукової ефективності "Хаббла" та аналізу даних», - заявили в агентстві.

Але загроза зростає, коли телескоп досліджує більшу частину неба. Тоді він робить лише один із двох знімків, і якщо проліт супутника зіпсує один із них, ймовірно, його вже не можна буде використовувати.

Крім того, супутники можуть становити серйозну загрозу ще не запущеному телескопу. Наприкінці цього року Китай планує відправити Xuntian, також відомий як китайський космічний телескоп, на низьку навколоземну орбіту. Він матиме ширше поле зору, ніж «Хаббл», тобто більше шансів на те, що супутники потраплять на зображення.

Представник SpaceX відмовився коментувати нове дослідження, але звернув увагу на зусилля, які компанія робила, щоб мінімізувати шкоду від Starlink. Вона пробувала різні методи затемнення своїх супутників, включаючи дзеркальну плівку, призначену для відбиття світла землі.

Але, за словами Мег Швамб, планетолога з Королівського університету Белфасту, яка не брала участі в дослідженні, світло може бути спрямоване вгору і потенційно може погіршити ситуацію для космічних телескопів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі