Роботи, створені за мотивами тваринного світу, уже давно користуються популярністю. Збройні сили США та Великої Британії експериментують з чотирилапими роботами-"собаками" для патрулювання територій; у лютому змієподібного робота відправили в один із пошкоджених ядерних реакторів японської "Фукусіми", щоб оглянути уламки, які залишилися всередині. При цьому розробники здебільшого ігнорують інший спектр живих істот, які містять у собі ідеї для робототехніки – рослини: нібито ті не здатні ані до руху, ані до реакцій. "Це зовсім не так", – говорить Барбара Маццолай (Barbara Mazzolai), італійський робототехнік, команда якої розробила інноваційного робота-"рослину", пише The Economist.
Лабораторія біоінспірованої робототехніки при Італійському технологічному інституті в Генуї створила робота під назвою FiloBot за прикладом лози, яка здатна рости в довжину, доки не знайде надійної опори і не обів'ється навколо неї.
Щоб вибрати оптимальний кут для росту, повзуча рослина використовує інформацію від світлових і гравітаційних рецепторів, розташованих уздовж кожного пагону. Вона також може змінювати об'єм вусиків, змінюючи спосіб поділу і подовження клітин, що входять до їх складу: більша кількість тканини всередині створює більш пружний вусик, а додатковий ріст з одного боку призводить до його викривлення.
FiloBot імітує цю поведінку за допомогою датчиків на своїй голові – на кінчику головного пагону. "Росте" FiloBot, друкуючи своє тіло спрощеною версією 3D-принтера, розташованою на його голові. Швидкість процесу – від двох до семи міліметрів за хвилину (для порівняння: бамбук, найшвидша рослина у світі, не може перевершити і 0.1).
Залежно від яскравості та орієнтації FiloBot змінює температуру, якій піддається пластик: при нижчих температурах тіло виходить більш тендітним і швидше збільшується в розмірах, а при більш високих – щільнішим і міцнішим, але росте повільніше.
Дослідники виявили, що цих простих функцій достатньо, щоб FiloBot міг пересуватися в складному темному середовищі, долати зазори і знаходити предмети, до яких можна прикріпитися. Відсутність важкого бортового обчислювального обладнання, за їхніми словами, означає, що він залишається моторним і вимагає мінімального нагляду.
Серед ідей для застосування такого робота – моніторинг навколишнього середовища у важкодоступних чи невідомих місцях (де пілотування робота за точним курсом може бути неможливим) або моніторинг місць катастроф, де інфраструктура нестабільна.
Раніше вчені з Китаю та США створили мікроробота, який може змінювати форму тіла за допомогою зовнішніх магнітних полів.