Група з 15 учених змогла відтворити месопотамські духи за рецептом, вік якого оцінюється в 3200 років. Він належав Таппуті – першій жінці-хіміку Месопотамії та першій жінці-парфумеру у світі, повідомляє Ancient origins.
Турецькі вчені працювали з Академією запаху Туреччини та Асоціацією парфумерної культури, щоб зрозуміти, якими методами користувалася Таппуті при приготуванні духів, а потім якомога докладніше відтворити її роботу. Їм уже частково вдалося досягти успіхів, але дослідники продовжать вивчати роботу легендарної жінки-парфумера.
У ході дослідження вчені вивчили глиняні таблички, створені самою Таппуті. Її ім'я було виявлено на парі клинописних табличок, які знайшли під час розкопок на півдні Туреччини, яка у другому тисячолітті нашої ери була частиною Месопотамії.
Повне ім'я жінки на табличках вказувалося як Таппуті-Белатекалім, де Белатекалім означає «жінка-наглядачка палацу». Артефакти датували 1200 роком до нашої ери, в них Таппуті згадувалася як зареєстрований хімік та досвідчений виробник месопотамських парфумів. Видання зазначає, що це безпрецедентний титул для жінки, яка жила так далеко у минулому.
На табличках Таппуті описувала рецепт своїх парфумів і кроки, які вона робила для їх створення, стародавньою аккадською мовою. На щастя, вчені досить знають про неї, щоб розшифрувати написане.
Так, дослідники з'ясували, що для виготовлення своїх древніх парфумів Таппуті використовувала комбінацію різних видів квітів, олії, лепехи, циперуса, мирри, хрону, спецій та бальзаму, і це лише деякі з ідентифікованих інгредієнтів. Вона змішувала відвари з водою або іншими розчинниками, переганяла їх, а потім багато разів фільтрувала рідкий продукт, щоб створити більш чисту і приємно пахнучу формулу месопотамських парфумів.
Визначивши складові та послідовність дій, вчені змогли відтворити одну з формул духів. Один з методів, що використовуються Таппуті, полягав у роботі при повному місяці, що дозволяло парфумеру спілкуватися з зірками на нічному небі.
Раніше вченим з Франції вдалося відтворити рецепт хліба, який пекли древні єгиптяни, за допомогою продуктів, доступних на даний момент. Зокрема вони використали дуже рідкісний сорт пшениці.