Вчені з Каролінського інституту (Швеція) та Інституту еволюційної антропології Макса Планка (Німеччина) заявили про те, що люди, які є носіями неандертальського варіанту білка глутатіонредуктази, більш схильні до ризику розвитку судинних хвороб та запальних захворювань кишечника, повідомляє Naked sci.
Один із способів дізнатися більше про унікальні особливості людини – це вивчити «будівельні блоки» організму, тобто білки. Всього відомо про 100 білків, які несуть у собі "відбиток" змін, що відбулися після того, як лінія Homo sapiens відокремилася від лінії неандертальців.
Один із таких білків – глутатіонредуктаза, фермент, який захищає організм від окисного стресу. Майже всі сучасні люди мають амінокислотну заміну (S23G) у цьому ферменті, на відміну від неандертальців та приматів.
У ході нового дослідження вчені вивчили зміну глутатіонредуктази у людини у процесі еволюції. Виявилося, що "білок неандертальців" створює певну кількість активних кисневих радикалів, які вважаються основною причиною окисного стресу. Це третя зміна білка, унікальна для сучасних людей, яку досі вивчали.
Вчені також з'ясували, що білок неандертальців перейшов до людей сучасного типу, коли наші предки схрещувалися з неандертальцями 60 тисяч років тому. Сьогодні такі білки поширені в Індії, Пакистані та Бангладеш. Він зустрічається у близько 1-2% населення.
Люди, які є носіями цього білка, мають більш високу ймовірність розвитку судинних хвороб та запальних захворювань кишечника, пов'язаних з окислювальним стресом. Цей ризик підвищений у кілька разів у порівнянні з людьми, які не мають такого білка.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені з Німеччини та Італії дійшли висновку про те, що зміни клімату підштовхнули неандертальців до того, щоб почати виготовляти складніші знаряддя праці. На думку дослідників, на це вказують знахідки, виготовлені в одній із печер Нижньої Баварії.