SpaceX підготувала NASA до невдач на шляху до повернення на Місяць – Bloomberg

Поділитися
SpaceX підготувала NASA до невдач на шляху до повернення на Місяць – Bloomberg Peregrine зіткнувся з критичною несправністю © Astrobotic Technology
Перший місячний посадковий модуль, відправлений з території США за 50 років, зазнав невдачі.

Перший місячний посадковий апарат, запущений з території США за 50 років, зіткнувся із критичною несправністю невдовзі після запуску. Першою реакцією цього став шок. Але NASA було готове до цього, пише Bloomberg.

Посадковий модуль Peregrine, збудований стартапом Astrobotic, ледве встиг вийти на орбіту, коли у нього виникли критичні проблеми з руховою установкою, що призвело до витоку палива в космос. А через день космічна компанія заявила, що шансів на те, що модуль досягне Місяця, немає.

Але NASA було готове до таких невдач на шляху повернення на Місяць, черпаючи натхнення зі стратегії SpaceX. Програма-максимум для агентства – знову відправити астронавтів на супутник Землі вже цього десятиліття.

Посадковий модуль Peregrine від Astrobotic був створений у співпраці з програмою NASA CLPS (вимовляється як Clips), що означає "Комерційні служби місячного корисного навантаження". Ідея програми полягає в тому, щоб сприяти розвитку приватних місячних кораблів, які можуть мати корисне навантаження NASA. Разом з тим агентство визнає, що деякі з його партнерів можуть просунутися на цьому шляху далі, ніж інші.

«На відміну від інших проєктів NASA, якщо у цій програмі станеться збій, це не буде повною втратою. Ми змоделювали її на зразок венчурного капіталу», — сказав перед запуском Astrobotic Джим Брайденстайн, колишній глава NASA, який займався створенням CLPS.

NASA практикує подібний тип роботи дедалі частіше. Ідея полягає в тому, щоб частково профінансувати створення продукту, а потім купувати польоти чи послуги, коли він буде повністю готовим.

Цей підхід контрастує з тим, як NASA працювало раніше. До цього агентство повністю фінансувало та контролювало створення апаратів. І така технологія була дуже довгою і дорогою.

У рамках програми CLPS NASA надало Astrobotic деякий стартовий капітал і поділилося з компанією досвідом, хоча в основному дозволяло компанії створювати Peregrine на власний розсуд. Щоб прискорити процес, NASA також обрало кілька компаній для створення посадкових модулів, створивши гонку за те, щоб стати першою приватною американською компанією, яка здійснила висадку на Місяці.

При цьому в агентстві знали, що багатьом учасникам цієї гонки не вдасться досягти навіть того, що змогла Astrobotic.

SpaceX запускає нові ракети, розуміючи, що вони можуть вибухнути або вийти з ладу під час польоту, тому інженери швидко набувають досвіду польоту. Це одна з причин, через які SpaceX може просуватися у розробці нових рішень швидше, ніж NASA.

Але провали місій, як і раніше, мають неприємні наслідки. Агентство вклало в розробку Astrobotic 108 мільйонів доларів, що значно більше ніж 79,5 мільйонів, які планувалися спочатку. Крім того, NASA відправило на Peregrine п'ять власних вантажів, яким тепер не судилося дістатися Місяця.

Нагадаємо, у серпні Індійська організація космічних досліджень заявила про успішну посадку на поверхню Місяця космічного апарату "Чандраян-3". Після цього прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді заявив, що Індія має прагнути «нових та амбітних цілей», включаючи висадку астронавтів на Місяць до 2040 року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі