Авторитетна дослідницька організація McKinsey Global Institute опублікувала дослідження "Проривні технології: досягнення, які змінять життя, бізнес і світову економіку". Як наголошується у доповіді, автори виділили ряд технологій, які можуть стати причиною по-справжньому масових економічних перетворень і поліпшень в найближчі роки. У доповіді розглядається, як саме ці технології можуть змінити наш світ, а також їхні переваги та проблеми. Крім того, автори дають рекомендації, які допоможуть бізнес-лідерам скористатися змінами.
Кандидатів у список багатообіцяючих, або, за термінологією MGI, підривних, нових технологій, складений на основі аналізу сотень наукових статей, венчурних угод та інтерв'ю з експертами та лідерами громадської думки, було більше сотні, підкреслюють автори доповіді.
В остаточний список потрапили тільки ті технології, які володіють великим творчим і одночасно руйнівним потенціалом: швидко розвиваються, здатні здійснювати значний економічний ефект, поширюються за межі традиційних дисциплін і можуть привести до появи нових бізнес-можливостей, а значить, і зміни статус-кво.
У фінальному списку виявилося 12 технологій. Економічний потенціал принаймні семи з них становить, як мінімум, по трильйона доларів на рік кожної. У сумі вийшло 14-33 трильйони доларів на рік.
Найбільший творчий та одночасно руйнівний потенціал у різних програм мобільного інтернету і нових методів автоматизації розумової праці.
До 2025 року число користувачів інтернету збільшиться на 3,5 мільярда, з них 2 мільярди отримають доступ до інтернету завдяки мобільним пристроям, пишуть автори звіту. А значить, багато хто з тих, хто не брав участь у глобальному поділі праці і майже не мав доступу до сучасної освіти, охорони здоров'я, держпослуг, тепер такий доступ отримають. Та цим справа не обмежиться.
Віддалений моніторинг стану здоров'я пацієнтів призведе до скорочення витрат на лікування хронічних захворювань на 10-20%, оцінюють дослідники. Продуктивність праці в управлінні операціями у платіжних системах може підвищитися на 50%, а у роздрібній торгівлі - на 6-15%. Витрати на адміністративну роботу можуть скоротитися на 60-75%.
До 2025 року багато завдань типового працівника розумової праці почнуть зазнавати автоматизації. Комп'ютери навчилися перелопачувати гори неструктурованої інформації, інтерпретувати людську мову і розуміти команди, сприймати дії і навіть наміри людей. Це дозволить викладачам, інженерам, медичним працівникам, юристам, фінансистам, адміністраторів, менеджерів перекласти на обчислювальні пристрої частину службових обов'язків, але в деяких випадках може призвести і до повної заміни людей комп'ютерами.
У результаті в низці сфер можуть залишитися лише дві категорії працівників - найбільш високопрофесійні і дуже некваліфіковані, середній шар буде вимито. Але найбільш високопрофесійним доведеться навчитися користуватися можливостями штучного інтелекту, а некваліфікованим - змиритися з тим, що оплата їхньої праці буде нижче собівартості відповідних систем.
Величезне майбутнє, на думку авторів доповіді, чекає на геноміку: вона розвивається на стику генетичного секвенування та аналізу супермасивів даних. Перспективу автори доповіді бачать у розвитку генетично модифікованих продуктів. Застосування технології отримає розвиток у медицині, сільському господарстві і виробництві біопалива. У числі перспективних технологій також 3D-друк, новітні матеріали: наноліки, суперконденсатори для батарей, надгладкі покриття та ультратонкі екрани, методи пошуку і видобутку нафти і поновлювані джерела енергії, насамперед сонце і вітер. До 2025 року на них може припасти до 16% світового енергопостачання.
Потенційні переваги технологій, які розглядаються у доповіді, величезні, вважають у McKinsey, але вони вимагають вкладень і уваги влади, яка повинна створювати умови для їхнього впровадження і розвитку. В іншому випадку, якщо уряди стануть чекати, поки ці технології не матимуть свого повного впливу на економіку, буде занадто пізно, щоб скористатися перспективами, що відкриваються і перевагами або реагувати на наслідки. У зв'язку з цим бізнес-лідери повинні оновлювати свої організаційні стратегії в умовах розвитку технологій, забезпечити, щоб їхні організації продовжували дивитися в майбутнє і використовувати технології для підвищення внутрішньої продуктивності.
Проривні технології можуть змінити становище бізнесу, створивши абсолютно нові продукти і послуги, і лідери не повинні боятися вийти за рамки давніх моделей. Організації також повинні розвивати навички своїх співробітників, що відповідають сучасним вимогам, і збалансувати потенційні переваги з ризиками, які вони несуть. Політики ж можуть використовувати передові технології для вирішення своїх власних оперативних завдань (наприклад, для поліпшення інфраструктури управління). Характер роботи буде продовжувати змінюватися, і для цього буде потрібно хороша освіта і перепідготовка кадрів. Цей підхід може допомогти політикам дотримати баланс між необхідністю стимулювати зростання з їх відповідальністю, щоб підтримувати суспільний добробут по мірі того, як нові технології змінять економіку і життя.
Повний список "підривних" технологій виглядає наступним чином:
1. Мобільний інтернет
2. Автоматизація розумової праці
3. Інтернет речей
4. Хмарні технології
5. Робототехніка
6. Автономні або майже автономні рушійні засоби
7. Передова геноміка
8. Сховища енергії
9. Тривимірний друк
10. Матеріалознавство
11. Нові методи видобутку нафти і газу
12. Поновлювані джерела енергії !zn
Читайте також:
Вчені знайшли спосіб створити універсальну вакцину