Скам'янілий мозок древньої істоти може змінити уявлення вчених про еволюцію комах

Відео
Поділитися
Скам'янілий мозок древньої істоти може змінити уявлення вчених про еволюцію комах У стародавньої істоти було три ока © Royal Ontario Museum
Істота була триоким хижаком, який мешкав на Землі 500 мільйонів років тому.

Вчені з Королівського музею в Онтаріо провели нове дослідження скам'янілостей, які включають мозок і нервову систему істот Stanleycaris hirpex, які мешкали на Землі 500 мільйонів років тому. Вони дійшли висновку, що ці істоти можуть змінити існуючі уявлення про еволюцію комах та членистоногих, повідомляє Scitech daily.

Stanleycaris hirpex належать до давнього вимерлого відгалуження древа членистоногих під назвою Radiodonta. Він є далеким родичем сучасних комах та павуків.

За словами вчених, навіть через 504 мільйони років в останках 84 скам'янілих істот збереглися залишки мозку.

«Хоч скам'янілі мізки кембрійського періоду не нові, це відкриття вирізняється дивовижною якістю збереженості та великою кількістю зразків. Ми навіть можемо роздивитися дрібні деталі, такі як центри обробки зображень, що обслуговують великі очі, і сліди нервів, що входять у придатки. Деталі настільки зрозумілі, начебто ми дивимося на тварину, яка померла вчора», - заявив провідний автор дослідження Джозеф Мойсюк.

Аналіз показав, що мозок істоти складався з двох сегментів: протоцеребруму, пов'язаного з очима, та вторинного мозку, пов'язаного з лобовими кігтями. Дослідники вважають, що мозок цієї істоти є еволюційним попередником трисегментного мозку сучасних членистоногих.

У них мозок складається з протоцеребруму, дейтоцеребруму та тритоцеребруму. На перший погляд, відмінність у сегментах може здатися незначною, але насправді вона має радикальне наукове значення. У сегментованих членистоногих тілах можна знайти множинні повторювані копії органів, тому з'ясування того, як сегменти формувалися у різних видів, є ключем до розуміння того, як ці структури диверсифікувалися в межах групи.

На додаток до пари стеблових очей у Stanleycaris було велике центральне око в передній частині голови. Нічого подібного у Radiodonta раніше не спостерігалося. За словами вчених, це означає, що стародавні членистоногі вже розвинули складні зорові системи, як і їхні сучасніші родичі.

Дослідники також зазначають, що більшість представників цієї групи відомі лише за розрізненими фрагментами, тому нове відкриття є вирішальним у розумінні того, як вони виглядали та жили.

Довжина тіла Stanleycaris становила 20 сантиметрів, він був досить невеликим для своєї групи. Але на той час довжина тіла більшості істот не перевищувала палець людини, тому розміри Stanleycaris робили його грізним хижаком. Складна нервова та сенсорна система дозволяла йому ефективно відстежувати видобуток у темряві.

У істоти були складні очі, страхітливий круглий рот, усіяний зубами, передні пазурі з великим набором шипів і гнучке сегментоване тіло. Вона була справжнім жахом для інших дрібних істот, які мешкали в океанах того часу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі