Майже десять років світ спостерігав за тим, як фільм Бояна Слета «Прибирання океану» з ідеї 18-річного підлітка перетворився в некомерційну організацію, що залучає мільйони фінансових коштів під назвою Ocean Cleanup, повідомляє MY MODERN MET.
Мета організації - видалити 90% плаваючого пластику з океану до 2040 року. Ця амбітна мета здавалася досяжною і далекою від досяжності під час злетів і падінь тестування різних систем очищення. Але тепер здається, що Система 002 компанії Ocean Cleanup на прізвисько Дженні справляється з цим завданням.
Після декількох спроб і помилок з попередніми прототипами, Дженні, схоже, добре справляється зі своєю роботою. У серпні команда відправила Дженні в Тихий океан і попрямувала до Великої Тихоокеанської сміттєвої плями. Цей вихор сміття, розташований між Гаваями і Каліфорнією, є благодатним грунтом для The Ocean Cleanup. Протягом 12 тижнів вони тестували систему, щоб переконатися, що вона не тільки вловлює океанський пластик, але і досить міцна, щоб доставити його на борт. На щастя, Дженні витримала випробування. В останній раз було доставлено 9 тонн пластику.
Так що ж відбувається з усім цим пластиком?
Як тільки система закривається і піднімається на борт корабля, її мережа спорожняється. Потім пластик сортується і переробляється, а частина пластику навіть використовується для створення сонцезахисних окулярів, які допомагають фінансувати проект «Ocean».
Як і всі технології Ocean Cleanup, Дженні діє як величезний бар'єр, який, коли його тягнуть на повільній швидкості, вловлює сміття. Ковзаючи по поверхні океану, Дженні піднімає великі шматки плаваючого пластика. У той час як деякі критики відзначають, що в океані може бути в 30 разів більше пластику, The Ocean Cleanup стверджує, що збір пластику скорочує можливе занурення мікропластіка в море.
Оскільки кожна система може вміщати від 10 до 15 тонн, за оцінкою Slat, з десятком Дженні організація могла б очистити 50% вихору сміття всього за п'ять років. Звичайно, система не ідеальна. В даний час компанія купує квоти на викиди вуглецю, щоб компенсувати викиди човна, який перевозить Дженні по океану. На даний момент це неминуче зло, оскільки The Ocean Cleanup виявила, що дозвіл системі пасивно переміщатися, використовуючи океанські течії, як спочатку планувалося, призвело до того, що велика кількість пластику вислизнула з бар'єрів.
Проте, навіть не дивлячись на те, що проблеми треба буде розв'язати, успіх Дженні - величезний крок вперед в усуненні пластика в наших океанах.
Нагадаємо, в Україні пропонують заборонити одноразовий пластиковий посуд. Так як вторинна переробка такої пластикової продукції не проводиться, продукти її розпаду забруднюють навколишнє середовище.