Рунічний камінь зі Швеції міг відображати страх вікінгів перед глобальним похолоданням

Поділитися
Рунічний камінь зі Швеції міг відображати страх вікінгів перед глобальним похолоданням Автор тексту Рьокського каменю боявся похолодання © Naked Science
Напис на камені була не тільки епітафією загиблому воїну.

Група шведських вчених проаналізувала текст, який був написаний на камені з Рьока, і прийшла до висновку, що він був не тільки епітафією загиблому воїну, написаної його батьком. На думку дослідників, він також відбивав страх вікінгів перед глобальним похолоданням, що насувалося, повідомляє Naked science.

Рьокський камінь знаходиться на півдні Швеції, в комуні Едесхьог олена Естергьотланде. Напис на ньому містить 762 руни - це найдовший рунічний текст у світі з усіх відомих на сьогодні. Більшість істориків і археологів сходяться на думці, що напис на камені - епітафія якомусь загиблому воїну на ім'я Вемуд, створена його батьком. Проте загальний зміст тексту вельми туманний і залишає широкий простір для тлумачень.

У ході нового дослідження вчені проаналізували текст, нанесений на камінь. На їхню думку, у ньому містяться відсилання до похолодання 535-536 років. Тоді середньорічна температура в Північній півкулі різко знизилася, що спричинило неврожаї, голод, масштабні міграції населення і військові конфлікти. Населення Скандинавського півострова в той період скоротилася вдвічі.

У тексті на Рьокському камені згадується про "тих, що позбулися життя біля остготів" у часи правління якогось Тьодрика - найімовірніше, під ним мається на увазі Теодоріх Великий, вождь остготів і король Італії до 526 року. Проте вчені вважають, що в тексті згадуються не тільки звичайні битви, що відбулися в ті часи. Мова може йти про інший вид битви: "конфлікт між світлом і темрявою, теплом і холодом, життям і смертю" - так характеризують тематику тексту дослідники.

На думку вчених, на зміст тексту могли вплинути різні зловісні події, які відбулися за життя його автора. "Потужна сонячна буря забарвила небо в суворі відтінки червоного, урожай постраждав від надзвичайно холодного літа, а пізніше сталося ще й сонячне затемнення, відразу після сходу сонця. Навіть однієї з цих подій було б достатньо, щоб викликати страх перед новим Фімбулвинтером", - розповів професор археології Бо Граслунд.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше дослідники встановили, що легендарний "сонячний камінь" (solstenen) вікінгів дійсно можна використовувати для навігації під час морських подорожей.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі