Учені заявили, що родичів Чингісхана у світі набагато менше, ніж вважалося. Передбачалося, що один із 200 чоловіків кровно пов'язаний із ним, але новий геномний аналіз показав, що це не так, повідомляє Live Science.
Згідно з казахським фольклором, у мавзолеї в Улітауському регіоні, у центральному нагір'ї країни, покоїться тіло Джучі, старшого сина Чингісхана. Але нещодавно археологи дослідили тіло з цього мавзолею і з'ясували, що це не Джучі. Але їм вдалося знайти нову генетичну лінію, яка, можливо, передавалася від самого Чингісхана.
Чингісхан (Темуджин) - засновник і перший хан Монгольської імперії. У нього і його дружини Борте було четверо синів і п'ять дочок. Старший син, Джучі, народився близько 1182 року і помер близько 1227 року, незадовго до смерті самого Чингісхана. Північно-західна частина Монгольської імперії, якою він правив, незабаром стала відома як Золота орда.
Під час дослідження вчені прагнули знайти ДНК близьких родичів Чингісхана. Тому вони вирішили дослідити фольклорні твердження про те, що Джучі, який загинув після падіння з коня в Улітау, був похований в однойменному мавзолеї, збудованому щонайменше через 70 років після його смерті.
Для цього дослідники проаналізували скелети з трьох середньовічних мавзолеїв, які, ймовірно, належали Джучі та іншим чоловікам з еліти Золотої орди. Команда вивчила ДНК цих людей, щоб дослідити дані їхньої Y-хромосоми, яка передається від батька до сина.
Радіовуглецеве датування показало, що скелети двох чоловіків належать до 1286-1398 років, тобто, вони навряд чи були дітьми Чингісхана. Але аналіз показав, що в них була спільна батьківська лінія — також спільна з людиною, чия ДНК була датована XVIII століттям, — яка, як вважається, пов'язана з Чингісханом.
Разом з тим, підтвердити цей зв'язок важко, оскільки скелет Чингісхана так і не знайшли і ніхто не знає, де він похований.
Дослідження, опубліковане 2003 року, засвідчило, що незвичайна лінія Y-хромосоми, яка виникла в Монголії тисячу років тому й дістала назву C3*, нині поширена серед людей, які мешкають на території колишньої Монгольської імперії. Дослідники дійшли висновку, що ця лінія, ймовірно, передавалася нащадкам чоловічої статі Чингісхана, і що 0,5% сучасного чоловічого населення світу, або 1 з 200 чоловіків, можуть бути нащадками знаменитого воїна.
У новому дослідженні вчені виявили, що троє чоловіків, похованих у мавзолеях Золотої орди, були пов'язані за батьківською лінією, і в них був спільний предок у лінії C3*.
Тобто, кластер C3* являє собою дуже велике генетичне сімейство, про що не було відомо у 2003 році. За словами вчених, у цього сімейства дуже багато гілок і еліта Золотої орди - одна з них.
Конкретна гілка, виявлена дослідниками в скелетах із мавзолею, насправді набагато рідше зустрічається, ніж та, що була виявлена 2003 року. Тобто, родичами Чингісхана є менше чоловіків, ніж вважалося раніше.
Раніше група археологів заявила про те, що їй вдалося знайти руїни палацу, побудованого для Хулагу-хана - онука Чингісхана. За словами дослідників, вони розташовані в провінції Ван у Туреччині.
