Ракета-носій "Протон-М", яка мала вивести на орбіту три російських навігаційних супутники "Глонасс-М", вибухнула на першій хвилині старту. Через отруйну хмару, що утворилася після падіння, персонал Байконура був евакуйований.
"Над місцем падіння ракети утворилася хмара з парів отруйних компонентів ракетного палива. Вона зміщується у західному напрямку. У зв'язку з цим персонал стартових комплексів, які знаходяться на шляху руху хмари, евакуйований", - повідомило джерело на космодромі агентству "Інтерфакс".
Рятувальники побоюються розповсюдження отруйних парів по казахському степу. "Не виключено, що хмара, яка утворилася з продуктів горіння отруйного палива, вийде за межі космодрому", - сказав співрозмовник агентства.
Втім, екологи вважають, що немає підстав говорити про екологічну катастрофу. "Оскільки був потужний вибух, можна думати, що основна маса палива прореагувала з окислювачем, якого у надлишку, і гептильне забруднення має бути мінімальним. Тому що при такому вибуху відбувається повне згоряння гептилу", - сказала завідувач лабораторії екологічної безпеки географічного факультету МДУ Тетяна Корольова.
За даними глави Казкосмосу, на борту "Протона" знаходилося близько 600 тонн пального.
Причиною падіння ракети, за попередніми даними, стала відмова двигуна першого ступеня, заявило МНС Казахстану. На думку джерел у ракетно-космічній галузі, аварія могла статися через проблеми з двигуном, або через проблем із системою управління.
Як припустив один із співробітників космодрому, відмовив один із рульових двигунів - такий висновок дозволяє зробити перший аналіз телеметричної інформації та відеозаписи початкових секунд польоту.
За даними телеметрії, на четвертій секунді польоту ракети почалися відхилення по тангажу. На 12-й секунді вони посилилися. На 17-й секунді відбулося аварійне вимкнення двигунів. Після цього ракета почала розвалюватися у повітрі, на 32-й секунді вона впала і вибухнула. Маршові двигуни першого ступеня ракети продовжували працювати аж до її падіння.
Ще одне джерело на космодромі заявило журналістам, що ракета була некерована з моменту старту:
"Її розгойдувало відразу після відриву від стартового столу. Згідно з програмою, включилися двигуни на форсаж і виконували ухилення від стартового комплексу. Ракета впала приблизно за 1 кілометр від старту", - сказав він.
Відзначимо, що це було перше після аварії у 2010 році застосування розгінного блоку ДМ-03 у складі "Протона". Тоді "Протон" не зміг вивести три супутники "Глонасс". Вони впали у Тихий океан. Фахівці встановили, що через помилку в конструкторській документації блок залили півтори тонни зайвого окислювача.
Нове НП стало черговим ударом по реноме космічної галузі Росії, яку невдачі переслідують уже кілька років. Так, з початку 2013 року це вже третя нештатна ситуація - до цього була аварія ракети-носія "Зеніт" за програмою "Морський старт" і позаштатне виведення на орбіту апаратів Міноборони. !zn
Читайте також:
За невдачі у космосі нікого у Росії розстрілювати не будуть, але можуть посадити
Росія поклала на Україну провину за аварію ракети "Зеніт"
Росія поставила Казахстану "космічний" ультиматум на $500 млн