Поява кисню на Землі може бути пов'язана з уповільненням її обертання

Поділитися
Поява кисню на Землі може бути пов'язана з уповільненням її обертання Кисень на Землі міг з'явитися завдяки збільшенню тривалості доби © NASA
Збільшення довжини доби веде до більш продуктивного фотосинтезу.

Вчені з США та Німеччини заявили про те, що уповільнення обертання Землі могло посприяти появі кисню на ній. За їхніми словами, збільшення довжини доби веде до більш продуктивного фотосинтезу, що допомогло ціанобактеріям наповнити нашу планету киснем, повідомляє Naked science.

Гравітаційний вплив Місяця призводить до того, що швидкість обертання Землі поступово знижується, доба стає довшою приблизно на дві мілісекунди за століття. В межах людського життя такі зміни не помітні, але коли справа стосується мільйонів років, вони мають значний вплив на біосферу. Можливо, що саме вони посприяли появі кисню на Землі.

Вважається, що це сталося приблизно 2,4 мільярда років тому або раніше. Тоді з'явилися фотосинтезуючі ціанобактерії. Вони виділяли кисень, який розчинявся в океані, осідав в мінеральних сполуках і заповнював повітря.

Вчені вважають, що вплинула на це тривалість доби. На таке припущення їх наштовхнули бактерії, які мешкають в провалі Міддл-Айленд. Вода тут насичена сіркою і бідна киснем, але камені покриті спільнотами мікробів, які утворюють багатошарові бактеріальні мати. Ціанобактерії в них є сусідами і змагаються з сульфатредукуючими бактеріями, які виробляють енергію без світла, з використанням сульфату.

Біологи помітили, що в темний час доби сульфатредуктори піднімаються ближче до поверхні багатошарового мату, а в світлий їм на зміну приходять фотосинтезуючі ціанобактерії. Цей щодобовий кругообіг пов'язаний з конкуренцією мікробів за доступ до поверхні мату, де відбувається найінтенсивніший обмін речовинами і енергією з навколишнім середовищем. Добова зміна одних бактерій іншими займає кілька годин.

В результаті у ціанобактерій залишається не так і багато часу на «роботу». Але чим довша доба, тим його більше.

Щоб перевірити свою гіпотезу, вчені побудували моделювання, засноване на даних з датчиків, встановлених в Міддл-Айленді, а також на даних експериментів, проведених в лабораторії.

З точки зору фотосинтезу дві доби по 12 годин не рівноцінні одній тривалістю 24. Обмеження, пов'язані з повільним переміщенням мікробів і дифузією молекул крізь бактеріальний мат, призводять до того, що ціанобактеріям потрібно помітний час на те, щоб запустити ці процеси в повну силу. Тому подовження світлого часу може різко посилити ефективність їхньої роботи - що, мабуть, і сталося в епоху кисневої революції.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше вчені заявили про те, що через глобальне потепління озера втрачають кисень навіть швидше, ніж Світовий океан. Зниження кисню в прісній воді несе загрозу біорізноманіттю і якості питної води для людей.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі