Італія повернула Ефіопії перший в історії африканської країни створений літак - майже через 90 років після того, як його захопили італійські фашисти в 1935 році, передає The EastAfrican.
"Сьогодні ми святкуємо офіційну передачу "Цехая" італійським урядом. Висловлюю величезну подяку прем'єр-міністру Джорджії Мелоні за її підтримку протягом минулого року у сприянні його поверненню", - заявив 30 січня прем'єр-міністр Абій Ахмед у соцмережі Х.
Передача літака відбулася під час візиту Абія до Риму на Саміт лідерів африканських країн.
Публікація супроводжується фотографіями тепер уже блискучого червоного двомісного літака, який збудували у 1935 році під час правління імператора Хайле Селассіє.
Today is a day of great pride for Ethiopians as we celebrate the official handover of “Tsehay” by the Italian Government. I extend my immense gratitude to Prime Minister @GiorgiaMeloni for her support over the past year in facilitating its return.
— Abiy Ahmed Ali 🇪🇹 (@AbiyAhmedAli) January 30, 2024
"Tsehay" is the first aircraft… pic.twitter.com/douDChQnl2
«"Цехай" - перший літак, побудований в Ефіопії в 1935 році спільними зусиллями німецького інженера і пілота імператора герра Людвіга Вебера і ефіопських громадян тієї епохи», – сказав Абій.
Історики стверджують, що літак доставили до Італії після того, як сили фашистського диктатора Беніто Муссоліні окупували Ефіопію, потім Абіссінію в 1935 році, а наступного року захопили столицю Аддіс-Абебу.
Міністерство оборони Італії заявило, що моноплан, спочатку сріблясто-сірого кольору, здійснив свій перший політ у грудні 1935 року, назвавши його «унікальним екземпляром».
Загалом він налітав 30 годин, «тільки для того, щоб бути покинутим в Аддіс-Абебі у травні 1936 року, до прибуття італійців, які його реквізували», – йдеться у заяві.
Літак названо на честь принцеси Цехай, дочки імператора Селасії. Його перший політ відбувся у грудні 1935 року, коли Вебер пролетів 50 кілометрів від Аддіс-Абеби приблизно за сім хвилин.
«"Цехай" є єдиним артефактом авіації 1930-х років, що зберігся», – зазначає державна радіомовна корпорація Ефіопії Fana.
Нагадаємо, раніше дослідники виявили літак Амелії Ерхарт – вона зникла над Тихим океаном у 1937 році.