Вчені з Великої Британії заявили про те, що удар комети, який стався близько 13 тисяч років тому, міг вплинути на розвиток людської цивілізації. За їхніми словами, найбільш руйнівна катастрофічна подія з часів загибелі динозаврів збіглася в часі з серйозними зрушеннями в самоорганізації людства, повідомляє «Новое время».
Зіткнення сталося в так званому Родючому півмісяці в південно-західній Азії. В цей час люди, які мешкали на території сучасних Єгипту, Іраку та Лівану, перейшли зі способу життя мисливців-збирачів до ведення сільського господарства і створення стаціонарних поселень.
Вважається, що удар комети призвів до вимирання багатьох видів тварин і став причиною початку льодовикового періоду, який тривав 1000 років. Сам факт подібного зіткнення викликав дискусії в науковому співтоваристві, але тепер команда вчених з Единбурзького університету розглянула докази, які підтверджують, що таке зіткнення все-таки було, і те, як воно вплинуло на життя стародавніх людей.
Вчені проаналізували геологічні дані з чотирьох континентів, включаючи регіони Північної Америки і Гренландії, де, як вважається, впали найбільші фрагменти. Проведений аналіз показав надмірний вміст платини, ознаки плавлення матеріалів при надзвичайно високих температурах і присутність наноалмазів, які існують всередині комет і утворюються під час викидів високих енергій. Дослідники вважають, що все це переконливо вказує на падіння комети.
«Ця велика космічна катастрофа, здається, була увічнена на гігантських кам'яних стовпах Гебеклі-Тепе, можливо, першому в світі храмі, який пов'язаний із зародком цивілізації в Родючому півмісяці південно-західної Азії. Можливо, цивілізація почалася з вибуху?», - заявив провідний автор дослідження Мартін Світман.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше міжнародна група вчених проаналізувала геноми людей, які жили в Греції близько п'яти тисяч років тому, і прийшла до висновку, що перші грецькі цивілізації походили приблизно від одних і тих же предків. Тобто, такі цивілізації були більш генетично однорідними.