ВООЗ скликає екстрену зустріч експертів через віспу мавп: що відомо про хворобу

Доповнено
Поділитися
ВООЗ скликає екстрену зустріч експертів через віспу мавп: що відомо про хворобу Вперше хворобу виявили у мавп у 1950-х роках © Getty Images
У групі ризику опинилися молоді чоловіки.

Останнім часом у світі було зафіксовано кілька десятків випадків захворювання на віспу мавп. Це захворювання має безпосередній зв'язок з віспою, яку викорінили ще у 1970-х роках. Здебільшого захворювання зустрічається у Центральній та Західній Африці – країнах з вологим кліматом, але нещодавно випадки зараження зареєстрували у Європі.

Як повідомляє The Daily Telegraph з посиланням на джерела, Всесвітня організація охорони здоров'я скликає екстрене засідання експертів, на якому обговорюватимуть проблему віспи мавп. Головними питаннями обговорення буде те, яким чином вірус поширився, надзвичайно висока кількість захворювань серед геїв та бісексуальних чоловіків, а також ситуація із вакцинами.

Що відомо про захворювання

Як пише The Conversation, віспа мавп була вперше зареєстрована у лабораторних приматів у 1950-х роках. Разом з тим, вчені не впевнені в тому, що саме мавпи є головними тваринами-резервуарами (переносниками) вірусу, ймовірно, що назва не є правильною. У ході подальших досліджень вчені з'ясували, що основним резервуаром є дрібніші тварини, такі як гризуни.

На відміну від COVID-19, віспа мавп не легко передається від людини до людини. Вона вимагає прямого контакту з твариною-носієм хвороби, тісного контакту з зараженою людиною або «фомітами» (заражений одяг, рушники, меблі).

Випадки зараження під час останнього спалаху відрізняються, оскільки є ймовірність, що вірус передається статевим шляхом. Так, у Великій Британії чотири з семи випадків захворювання були зафіксовані серед геїв, бісексуалів або інших чоловіків, які займалися сексом із чоловіками. Випадки зараження в Іспанії також, ймовірно, були пов'язані зі схожими шляхами поширення.

Захворювання також не розповсюджується безсимптомно. Водночас, даних про віспу мавп досить мало, новий спалах хвороби може більше розповісти про неї.

Симптоми захворювання

Віспа мавп відноситься до того ж сімейства вірусів, що і віспа, але вона менш заразна. У хворої людини розвиваються лихоманка, характерні висипи і пухирі, головний і м'язовий біль, збільшення лімфовузлів. Як правило, захворювання проходить саме по собі, симптоми зникають за кілька днів.

Разом з тим, віспа мавп може протікати важко, у цьому випадку летальність від неї становить 1-15%. Найбільш ймовірні тяжкий перебіг захворювання та смерть серед дітей.

В яких країнах вже зафіксували випадки зараження віспою мавп

На даний момент відомо про понад 60 випадків зараження у різних країнах світу. Так, передбачувана віспа мавп була зареєстрована США, Канаді, Іспанії, Італії, Португалії, Великій Британії. Вранці 20 травня влада Австралії заявила, що розслідує можливий випадок реєстрації захворювання, чоловік захворів після подорожі до Європи.

Чи є ризик масового зараження

На даний момент ймовірність зараження великої кількості людей оцінюється як низька. Разом з тим, хоча існують вакцини проти віспи, специфічних вакцин від віспи мавп поки що не розробили. Деякі вчені вважають, що припинення широкої вакцинації проти віспи могло послабити колективний імунітет проти віспи мавп, що робить подальші зараження ймовірнішими.

Вчені висловлюють побоювання, що віспа мавп у людини може заповнити нішу, яка звільнилася після викорінення віспи.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі