Найдокладніше на даний момент 3D-зображення Всесвіту опублікувала Національна лабораторія ім. Лоуренса в Берклі на основі даних, зібраних Спектроскопічним приладом темної енергії (DESI), встановленим на телескопі Mayall в Арізоні.
Зображення містить 7,5 мільйонів галактик на відстані близько 5 мільярдів світлових років у напрямку сузір'я Діви.
Земля тут розташована знизу ліворуч.
? #DarkEnergy Spectroscopic Instrument (DESI) Creates Largest #3D Map of the Cosmos ?☄️?✨
— Berkeley Lab (@BerkeleyLab) January 13, 2022
⬇️ https://t.co/QPHrhYP5WW @desisurvey pic.twitter.com/InvtxJDA68
DESI збирає інформацію про колірний спектр галактик, що вказує на відстань до них. Оскільки Всесвіт постійно розширюється, світло від далеких галактик розтягується, тому його довжини хвиль зміщуються у бік червоного кінця спектра. Тобто галактики, які сприймаються червонішими за кольором, знаходяться далі, і DESI використовує це для побудови своєї карти у трьох вимірах.
Світло проходить через шість великих лінз апарату DESI, а потім уловлюється масивом волоконно-оптичних кабелів, керованих 5000 позиціонерами, які можуть переміщувати кабелі на місце з точністю до 10 мікрон. Звідти світло прямує на 10 спектрографів, які розбивають його на його кольори для аналізу.
До 2026 року DESI має зібрати інформацію про понад 35 мільйонів галактик, що простягаються на 11 мільярдів світлових років.