Новий інтерфейс допоміг паралізованій людині писати текст майже з нормальною швидкістю

Відео
Поділитися
Новий інтерфейс допоміг паралізованій людині писати текст майже з нормальною швидкістю Паралізований чоловік зміг друкувати текст зі швидкістю 90 символів на хвилину © Громадське
Мозкові сигнали перетворюються на рукописний текст з точністю 90%.

Вчені зі Стенфордського університету створили інтерфейс, який дозволив паралізованій людині друкувати текст «силою думки». Інтерфейс зчитував мозкові сигнали паралізованого чоловіка і перетворював їх на рукописний текст з точністю 90%, повідомляє «Громадське».

Сучасні способи комунікації для паралізованих людей спираються на рух очей або голосові команди. Це доволі тривалий процес: паралізована людина за допомогою руху очей набирає приблизно 47 символів в хвилину, тоді як людина без травми - 115.

Але вчені займаються розробкою нейрокомп'ютерних інтерфейсів, які зчитують сигнали мозку і перетворюють їх на текст. Так, ще в 2017 році в Стенфордському університеті створили інтерфейс, який приєднувався до моторної кори головного мозку і за допомогою якого троє людей змогли уявити руху руками і таким чином пересувати курсор на екрані.

Тоді учасники експерименту змогли навчитися друкувати текст на віртуальній клавіатурі. Найшвидший результат - 39 символів на хвилину, що повільніше, ніж у випадку зі зоровим управлінням.

Тепер же вчені вибрали інший підхід до моделювання нейрокомп'ютерного інтерфейсу: він не визначає, яку букву з набору обрав користувач, а розшифровує її в рукописній формі, як її представляють. Тобто, інтерфейс відтворює в друкованому вигляді рукописний текст, який представляє людина. Щоб це стало можливо, інтерфейс доповнили алгоритмом машинного навчання, який призначений для розпізнавання мовлення.

Інтерфейс випробували на одному з учасників експерименту 2017 року, чоловікові з кодовим ім'ям Т5. У 2007 році він отримав травму хребта і втратив рухливість тіла нижче шиї.

Спочатку Т5 представляв кожну букву по п'ять разів, щоб інтерфейс навчився її вловлювати і розпізнавати. Потім чоловіка попросили «написати» текст, який інтерфейс до цього не бачив. Середня швидкість друкування склала 90 символів на хвилину.

Коли чоловіка попросили відповісти на відкриті запитання, він зміг «написати» відповіді зі швидкістю 73,8 знака в хвилину. Помилки зустрічалися тільки в кожному 18 або 19 символі, в основному в буквах r, h, n.

Вчені вважають, що результати їхніх досліджень є важливими з точки зору створення нового, більш швидкого, способу письма для паралізованих людей. Але поки невідомо, чи вдасться відтворити їх з іншими людьми, крім Т5.

Невідомо також, як інтерфейс буде тренуватися в інших мовах, крім англійської, де більше букв і менше відмінностей між ними.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше вчені з Північно-Західного університету заявили про те, що їм вперше вдалося запрограмувати, а потім депрограмувати, мишей на побудову стійких соціальних зв'язків. Зробили вони це за допомогою повністю бездротового імпланта, який впливає на нейрони за допомогою світла.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі