Нова аварія на орбіті: старий радянський супутник розлетівся на частини

Поділитися
Нова аварія на орбіті: старий радянський супутник розлетівся на частини Радянський супутник зіткнувся з космічним сміттям © NASA
Це сталося після зіткнення з фрагментом космічного сміття.

Старий радянський супутник, запущений понад 30 років тому, розпався на частини на висоті близько 1400 кілометрів над Землею. Ймовірно, причиною цього стало зіткнення з космічним сміттям, повідомляє Space.com.

Про фрагментацію супутника «Космос-2143» або «Космос-2145», повідомив у X (колишній Twitter) астрофізик та експерт з космічного сміття Джонатан Макдауелл. Ця подія стала ще однією з низки аварій, які викликають серйозні побоювання щодо ситуації на орбіті Землі, де апарати, що накопичилися за 60 років досліджень космосу, становлять загрозу для пристроїв, які продовжують функціонувати.

Старі супутники та ступені ракет-носіїв давно викликають стурбованість експертів. Вони знаходяться на висоті 800 кілометрів і більше, через що вони не можуть впасти назад через природне скорочення орбіти. І вони вже кілька разів стикалися у космосі.

У лютому 2009 року «брат» космічних кораблів «Космос-2143» і «Космос-2145», супутник «Космос-2251», врізався в діюяий супутник американської телекомунікаційної компанії Iridium на висоті 789 кілометрів над Землею, створивши гігантську хмару уламків. Цей інцидент, а також випробування китайської протисупутникової ракети в 2007 році призвели до появи більшості фрагментів космічного сміття, які літають навколо Землі.

У січні цього року мертвий радянський супутник-шпигун і використаний ступінь радянської ракети опинилися на відстані шести метрів один від одного в доволі «захаращеному» районі на висоті близько 1000 кілометрів над Землею. Повномасштабне зіткнення цих двох об'єктів спричинило б появу тисяч нових небезпечних уламків.

Що спричинило нову аварію супутника, невідомо. Дослідники не можуть сказати, з яким об'єктом він зіткнувся. Наземні радари відстежують лише об'єкти розміром понад 10 сантиметрів. За даними Європейського космічного агентства (ESА), зараз на орбітах Землі існує близько 34 550 таких об'єктів.

Але, крім цих об'єктів, за оцінками ESA, в космосі знаходиться близько мільйона фрагментів діаметром від одного до 10 сантиметрів. Коли велике космічний сміття наближається до супутника, оператори на Землі отримують сигнал про це, і можуть відвести апарат на безпечну відстань. Але про наближення дрібних об'єктів повідомлення не надходять.

І проблема полягає в тому, що навіть космічне сміття діаметром близько одного сантиметра може завдати істотної шкоди. У 2016 році фрагмент космічного сміття шириною всього кілька міліметрів пробив дірку шириною 40 сантиметрів в одній із сонячних панелей європейського супутника спостереження за Землею Sentinel 2. Зіткнення породило кілька фрагментів, достатньо великих, щоб їх можна було відстежити із Землі. Sentinel 2 пережив інцидент, але інженери ESА заявили, що якби космічне сміття потрапило до основного корпусу корабля, місія могла б бути завершена.

Нагадаємо, у грудні минулого року NASA довелося відкласти вихід своїх астронавтів у відкритий космос, через шмат космічного сміття, яке підійшло небезпечно близько до МКС. Це був фрагмент розгінного блоку "Фрегат", який пролетів на відстані лише 400 метрів від станції.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі