Нобелівська премія 2019: кому і за що присудили нагороду в цьому році

Поділитися
Нобелівська премія 2019: кому і за що присудили нагороду в цьому році Вручення Нобелівської премії традиційно відбудеться в грудні © ИА Regnum
У цьому році оголосили лауреатів премії з літератури 2018 і 2019 років.

У Стокгольмі завершився Нобелівський тиждень, в рамках якого були оголошені лауреати премії за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або крупний внесок в культуру або розвиток суспільства. У цьому році були названі лауреати премії в галузі літератури за 2018 і 2019 рік, оскільки в минулому році премія не вручалася з сексуального скандалу, який виник у Шведській академії.

DT.UA зібрала вчених, громадських діячів і діячів мистецтва, які були удостоєні Нобелівської премії в цьому році.

Медицина або фізіологія

Першими, за традицією, були названі лауреати Нобелівської премії в області медицини або фізіології. В цьому році Нобелівську премію присудили Вільяму Каеліну, Пітеру Реткліффу і Греггу Семенза з формулюванням "за відкриття того, як клітини відчувають і адаптуються до нестачі кисню". Дослідникам вдалося визначити молекулярний механізм, який регулює активність генів у відповідь на різні рівні кисню.

twitter.com/NobelPrize

Фізика

У цьому році, як і в минулому, нагороду розділили на дві частини, обидві з яких присуджено за дослідження еволюції Всесвіту.

Половина премії присуджена Джеймсу Піблзу з формулюванням "за теоретичні відкриття у фізичній космології", друга половина премії присуджена Мішелю Майору і Дідьє Кьєло "за відкриття екзопланети на орбіті навколо сонцеподібної зірки".

twitter.com/NobelPrize

Хімія

Премію отримають Джон Гуденаф, Стенлі Віттінгем і Акіра Йосіно з формулюванням "за розвиток літій-іонних батарей". Джон Гуденаф став найстаршим нобелівським лауреатом в історії.

У заяві Нобелівського комітету сказано, що "літій-іонні акумулятори здійснили революцію в суспільстві і на даний момент використовуються у всіх сферах, від смартфонів і ноутбуків до електромобілів. Лауреати премії цього року заклали основу бездротового суспільства, яке не залежить від викопного палива".

twitter.com/NobelPrize

Література

Минулого року Шведська академія опинилася в центрі скандалу. Ряд ЗМІ повідомив про те, що 18 жінок звинуватили фотографа Жана-Клода Арно в сексуальних домаганнях. За їхніми даними, чоловік використовував своє положення, щоб схиляти жінок до сексу. Сам Арно ці звинувачення спростовує. Тоді ж про вихід з академії заявили чотири письменника - Сара Стрідсберг, Лотта Лотас, Черстин Екман і Клас Естергрен. Після початку кризи тільки десять членів академії з 18 активно продовжували роботу.

У зв'язку з цим було вирішено скасувати вручення Нобелівської премії з літератури в 2018 році, лауреатів двох років оголосили в цьому.

Нобелівська премія з літератури 2018 року присуджена польській письменниці Ользі Токарчук з формулюванням "за наративна уяву, яке з енциклопедичною пристрастю являє перетин кордонів як форму життя". У 2019 році лауреатом премії став австрійський письменник і перекладач Петер Гандке. Йому премію присудили з формулюванням "за впливову роботу, яка з лінгвістичною винахідливістю досліджувала периферію і специфіку людського досвіду".

twitter.com/NobelPrize

Нобелівська премія миру

У цьому році премія присуджена прем'єр-міністру Ефіопії Абій Ахмеду Алі з формулюванням "за його зусилля щодо досягнення миру і міжнародного співробітництва, і, зокрема, за його рішучу ініціативу врегулювання прикордонного конфлікту з сусідньою Еритреєю".

Абій Ахмед Алі став прем'єр-міністром Ефіопії у квітні 2018 року. Він став першим лідером оромо в багатонаціональній країні. Після приходу до влади йому вдалося встановити мир з Еритреєю, конфлікт з якою тривав майже 20 років. Він також звільнив в'язнів і провів ряд економічних і політичних реформ.

twitter.com/NobelPrize

Економіка

Премію вручать американським економістам Абхаджиту Банерджі, Естер Дюфло і Майклу Кремеру з формулюванням "за експериментальний підхід до боротьби з глобальною бідністю". Естер Дюфло стала наймолодшим лауреатом цієї престижної премії і другою жінкою в історії, яка отримала Нобелівську премію з економіки.

У заяві Нобелівського комітету мовиться про те, що "лауреатам вдалося показати, як можна вирішити проблему глобальної бідності, розбивши її на декілька більш дрібних - але точніших - питань".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

twitter.com/NobelPrize

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі