Нобелівський комітет завершив оголошення лауреатів премії 2017 року. Традиційно, першими стали відомі імена лауреатів по фізіології і медицині, які були названі 2 жовтня, завершився ж Нобелівський тиждень 9 жовтня оголошенням лауреата Нобелівської премії з економіки.
Заслуги кого з учених, громадських діячів і представників мистецтва були відмічені в цьому році - в матеріалі DT.UA.
Нобелівська премія з фізіології і медицини присуджена Джеффрі Холлу, Майклу Росбашу і Майклу Янгу за "відкриття молекулярного механізму, що контролює циркадні ритми".
Циркадні ритми (біологічний годинник) - циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів, пов'язані зі зміною дня і ночі. Період циркадних ритмів близький до 24 годин. Як говориться в повідомленні Нобелівського комітету, Хол, Росбаш і Янг "змогли проникнути всередину біологічного годинника і визначити внутрішні механізми його роботи. Їхні відкриття розкривають те, яким чином рослини, тварини і люди адаптують свої біологічні ритми таким чином, щоб вони синхронізувалися зі змінами на Землі ".
Лауреатами Нобелівської премії з фізики в цьому році стали Райнер Вайсс, Баррі Бэрриш і Кіп Торн. Премію присуджено "за вирішальний внесок у LIGO детектор і спостереження гравітаційних хвиль".
Гравітаційні хвилі були виявлені детекторами LIGO, про що було оголошено у лютому 2016 року. Вони були породжені парою чорних дір, що зливаються, чиї маси в 29 і 36 разів перевищували сонячну, на відстані 1,3 мільярда світлових років від Землі. За частки секунди приблизно три сонячних маси перетворилися на гравітаційні хвилі, максимальна потужність випромінювання яких була приблизно в 50 разів більше, ніж від усього видимого Всесвіту.
Гравітаційні хвилі - прямий наслідок рівнянь загальної теорії відносності, запропонованих Альбертом Ейнштейном у 1915 році. Вони описуються рівняннями хвильового типу, їхні рішення відповідають збуренням простору-часу, що рухається зі швидкістю світла. На відміну від електромагнітних хвиль - світла - інтенсивність гравітаційних хвиль на багато порядків менша, тому виявити їх вдалося лише через 100 років з моменту передбачення.
Нобелівську премію з хімії отримають Жак Дебуші, Хоакін Франк і Річард Хендерсон з формулюванням "за розробку кріолектронної мікроскопії для визначення структури біомолекули в розчині".
Як говориться в повідомленні Нобелівського комітету, "використовуючи кріоелектронну мікроскопію, дослідники тепер можуть заморозити молекули в момент активності і розглядати їх з атомною роздільною здатністю. Ця технологія перенесла біохімію в нову еру". Розробка важлива для розвитку всіх напрямів біохімії, зокрема, фармацевтики. Наприклад, кріоелектронна мікроскопія дозволила встановити структуру вірусу Зіка, завдяки чому дослідники змогли почати розробку препаратів для боротьби з ним.
Лауреатом Нобелівської премії з літератури в цьому році став британський письменник японського походження Кадзуро Ісігуро, який "в романах великої емоційної сили розкрив прірву під нашим ілюзорним відчуттям зв'язку зі світом".
Ісігуро відомий романами "Залишок дня", "Не відпускай мене" і "Похований велетень". Він також нагороджений премією "Вітбред" за свій другий роман "Художник хиткого світу" і Букерівською премією за "Залишок дня". Крім того, "Коли ми були сиротами" і "Не відпускай мене" номінувалися на Букерівську премію.
Нобелівська премія миру присуджена Міжнародній кампанії з заборони ядерної зброї (ICAN) за "залучення уваги до катастрофічних гуманітарних наслідків будь-якого використання ядерної зброї та її зусилля щодо заборони подібної зброї".
Як йдеться в заяві Норвезького Нобелівського комітету, "ми живемо у світі, в якому ризик використання ядерної зброї набагато вищий, ніж коли-небудь. Багато держави модернізують свій ядерний потенціал і існує реальна загроза того, що все більше держав спробують отримає ядерну зброю, діючи за прикладом Північної Кореї. Ядерна зброя представляє собою постійну загрозу для людства і всього життя на Землі. За допомогою обов'язкових міжнародних заборон міжнародне співтовариство раніше заборонило використання наземних мін, касетних боєприпасів, біологічної та хімічної зброї. Ядерна зброя ще більш руйнівна, але ще не стала об'єктом аналогічного міжнародної правової заборони".
Нобелівську премію з економіки отримає Річард Талер з формулюванням "за внесок у поведінкову економіку".
Поведінкова економіка - це галузь економіки, яка вивчає вплив соціальних, когнітивних і емоційних чинників на прийняття економічних рішень окремими особами і установами та наслідки цього впливу на ринкові змінні (ціни, прибуток, розміщення ресурсів). Основним об'єктом вивчення поведінкової економіки є межі раціональності економічних агентів.