NFT-економіка створює таку ж нерівність, як і «справжня» – вчені

Поділитися
NFT-економіка створює таку ж нерівність, як і «справжня» – вчені Ринок NFT виявився відображенням реального © Christie’s
Ринок не створює нового порядку, а відтворює вже існуючий.

Прибічники NFT (невзаємозамінних токенів) стверджують, що технологія блокчейн може демократизувати не тільки світ мистецтва, а й децентралізувати весь цифровий всесвіт. Але дедалі більше досліджень показують, що новий ринок не створює нового порядку, а відтворює вже існуючий, у якому кілька впливових людей контролюють систему та пожинають плоди, пише Vice.

Група вчених опублікувала в журналі Nature статтю, в якій написала, що «10% трейдерів виконують 85% усіх транзакцій та торгують щонайменше 97% усіх активів». З огляду на це виходить, що верхні 10% пар продавець-покупець настільки ж активні, як і всі інші. В цілому, дослідження описує ринок NFT, повністю захоплений "китами" або гравцями з гаманцями, "набитими" криптовалютою.

«Ви отримуєте дуже концентрований ринок», - заявив один із авторів дослідження Андреа Барончеллі, професор Лондонського університету та голова економічної групи в Інституті Алана Тюрінга. Він додав, що дослідження спростовує аргументи прихильників NFT, які описують ринок як демократизуючу і «повністю відкриту» економічну систему, в якій «торгівля відкрита для мас».

Команда проаналізувала 6,1 мільйона угод із використанням NFT, які були проведені у період з червня 2017 по квітень 2021 року. Угоди проводилися з використанням 160 криптовалют, основними з яких були Ethereum та WAX, які позиціонують себе як екологічно чисті.

Варто зазначити, що у дослідження була низка обмежень, вчені припускають, що могли пропустити «низку незалежних NFT-виробників». Але в цілому дослідження свідчить про те, що ринок контролюється домінуючими китами.

До подібних висновків дійшли й дослідники платформи Chainalysis. Вони виявили, що "невелика частина дуже досвідчених інвесторів отримує більшу частину прибутку від зборів NFT". Особливо експерти вивчили практику розміщення дозволів, яка дозволяє деяким привілейованим користувачам купувати NFT незабаром після їхнього «карбування» за вигіднішими цінами. Виявилося, що вони отримують прибуток у 75% випадків порівняно з 20% для решти.

У Chainalysis також заявили, що виявили ознаки використання ботів інвесторами, що могло призвести до того, що менш досвідчені користувачі не отримували доступу до угод.

Команда Барончеллі з'ясувала також, що хоча деякі NFT були продані за дуже високими цінами, в цілому ж ринок виглядає менш оптимістичним. Середня ціна NFT, пов'язаних із творами мистецтва, становить 6290 доларів, з метавсесвітом – 9485 доларів. Але у 75% випадків NFT продають менш ніж за 15 доларів і лише 1% коштує більше 1594 доларів.

Незалежний аналіз показав, що домінування декількох трейдерів, що зберігається, може бути результатом високої комісії, яку необхідно заплатити за завершення угод в Ethereum. Разом з тим, таких комісій немає під час укладання угод у WAX.

Ще одна проблема – переважання wash trading, під час якої трейдер купує або продає цінний папір (у даному випадку NFT), щоб маніпулювати та часто «розути» ринок. Попередні дослідження не виявили подібної торгівлі на регульованих криптовалютних ринках, таких як Coinbase, але такі біржі склали менше ніж 1% транзакцій у 2019 році. І ця практика здається більш поширеною на нерегульованих біржах - категорії, яка виключає основні напрямки, такі як Coinbase, Gemini і Binance в аналізі - на частку яких припадає понад 70% транзакцій в цілому, згідно з окремим дослідженням вчених з Корнельського університету.

Так, у жовтні було здійснено транзакцію NFT на 500 мільйонів доларів у Ethereum, у ході якої трейдер надав «миттєву позику», щоб продати собі NFT і повторно розмістити її за набагато вищою ціною.

Барончеллі визнає, що його команда не змогла знайти ознак wash trading, але концентрованість ринку, що спостерігається, сумісна з такою практикою, а також створює умови для відмивання грошей. Тобто нерегульований фінансовий онлайн-ринок потенційно стає розсадником тих форм поведінки, які має припиняти державне регулювання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Нагадаємо, упорядники тлумачного словника англійської мови Collins English Dictionary назвали NFT словом 2021 року.

Про те, що таке NFT-токени і навіщо вони митцям, читайте у статті Аліни Подоляк на ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі