Люди уявляють собі неандертальців горбатими, з важкими бровами, що спілкуються рохканням, що нагадує мавпяче. Таке уявлення про них склалося з моменту виявлення їхніх останків у ХІХ столітті.
Неандертальців вважають "двоюрідними братами" сучасних людей і ідентифікують як окремий вид Homo neanderthalensis. Але вчені, які протягом 20 років проводили розкопки в печері Грута-да-Олівейра в Португалії, вважають, що цю класифікацію слід змінити, повідомляє Science Alert.
«Я б говорив не лише про різні види, а й про різні людські форми», — заявив провідний автор дослідження Дієго Ангелуччі, археолог з Університету Тренто.
Ангелуччі та його колеги докладно описали заселеність печери, яку неандертальці періодично ділили з вовками, левами, бурими ведмедями та рисями між 93 та 71 тисячами років тому. Серед іншого, вчені виявили кістки, що обгоріли, які вказали на контрольоване використання вогню.
Дослідники вважають, що вогонь знаходився в центрі повсякденного життя неандертальців, вони готували за його допомогою різні види м'яса, зокрема козлятину, оленину та конину.
Вважається, що гомініди почали використовувати вогонь приблизно 250 тисяч років тому. Більшу частину цього часу полум'я навмисно розпалювали, керували ним, та використовували для приготування їжі, обігріву та відлякування хижаків.
Але на той час, як сучасні люди почали анатомічно відокремлюватися, неандертальці вже відокремилися від загальної лінії. Вважається, що це могло статися близько 800 тисяч років тому.
Виявлення останків неандертальців в 1864 поклало початок нової ери в науці. Це було перше свідчення того, що на Землі існували й інші види людей.
Ґрунтуючись на явних відмінностях в анатомії, англо-ірландський геолог Вільям Кінг припустив, що вони належали до свого власного виду. Його представники вже ходили прямо, але були більш згорбленими і міцнішими на вигляд, ніж люди. І неандертальців вважали дурнішими порівняно з сучасними людьми.
Але в міру вдосконалення наукових інструментів та здійснення все нових відкриттів уявлення про неандертальців змінювалися. Вже відомо, що вони ховали своїх померлих родичів, виготовляли прикраси та, можливо, створювали витвори мистецтва.
Свідчення того, що вони використовували вогонь, є ще одним доказом того, що культура неандертальців була складнішою і схожою на культуру сучасних людей.
Оскільки генетичний аналіз підтверджує, що неандертальці часто схрещувалися з нашими предками кілька разів упродовж історії, аргументи на користь того, що вони є окремим видом, лише ще більше слабшають. Разом з тим малоймовірно, що ця класифікація зміниться найближчим часом.