Названо найважливіші події 2013 року в області медицини

Поділитися
Названо найважливіші події 2013 року в області медицини Названо головні досягнення 2013 року в області медицини
У 2013 році медицина досягла значного прогресу у таких галузях як протезування, лікування ВІЛ. Також було зроблено ряд відкриттів, що стосуються стовбурових клітин.

Після того як у 2012 році Нобелівську премію в області фізіології і медицини було присуджено за роботу зі стовбуровими клітинами, ця тема постійно знаходиться в центрі уваги. У 2013 році було опубліковано цілу низку робіт, які заслуговують на особливу увагу. Так іспанським вченим вперше в історії вдалося перепрограмувати звичайні клітини у стовбурові у тілі дорослої миші. Раніше це можна було зробити тільки у пробірці (за це, власне, і було видано премію). У майбутньому за допомогою нової технології можна буде перекваліфікувати один тип клітин в інший безпосередньо всередині живого організму.

Однак багато фахівців вважають, що генетичні перетворення, необхідні для трансформації клітин, можуть викликати мутації та онкологічні захворювання. У зв'язку з цим справжнім проривом виглядає робота китайських вчених, які зуміли індукувати стовбурові клітини, використовуючи лише хімічні методи. Дослідники вивчили хімічний склад генів, необхідних для перепрограмування, і знайшли низькомолекулярні хімічні сполуки, здатні викликати ті самі перетворення, без зміни генетичного набору.

Потішили вчених у році, що минає, вражаючі "здібності" самих стовбурових клітин. Так, японські вчені помістили в організм мишей з ураженою печінкою плюрипотентні стовбурові клітини людини, і ті виросли у справжній, хоч і мініатюрний, орган. Нова печінка буквально приєднала до себе кровоносні судини і отримала всі необхідні функції. Якщо випробування на свинях і мавпах доведуть ефективність методу, в майбутньому довге очікування трансплантації хворим може замінити проста ін'єкція потрібних клітин.

2013 рік запам'ятався цілою низкою досягнень в області протезування. Кілька революційних розробок показали, що в недалекому майбутньому люди, які втратили кінцівки, зможуть замінити їх механічними протезами і при цьому почуватися не гірше за здорових. Вже зараз вчені успішно проводять випробування біонічних ніг і рук, які з'єднано з нервовою системою і підпорядковуються думкам.

Механічні кисті рук, які стискаають і розтискають пальці, розпізнаючи нервові сигнали, полегшили життя французькому садівнику, британському інженеру і багатьом іншим потенційним інвалідам. Американець Зак Воутер, відомий тим, що за допомогою біонічної ноги піднявся сходами на верхній поверх хмарочоса, тестуючи нову найсучаснішу версію протеза, підключеного до нервів.

Інтерфейс, що з'єднує мозок з комп'ютером, у майбутньому допоможе людям, які втратили відразу дві кінцівки (керувати ними "силою думки" складніше, ніж однією біонічною рукою або ногою). Дослідники з університету Дьюка навчили мавпу за допомогою нервових сигналів керувати комп'ютерною моделлю відразу двох рук, що є безсумнівним проривом у медицині.

Як відомо, межі наукової думки не існує. Вже скоро протези повернуть своїм власникам не тільки контроль над рухами, але і здатність до дотику. Роботи зі створення таких революційних пристроїв вже ведуть у кількох наукових центрах, і перший прототип готовий до випробувань.

Варто відзначити, що технологія зчитування думок знайшла застосування не тільки при створенні біонічних протезів. Відразу кілька робіт продемонстрували можливості своєрідного телекінезу. Спочатку американські вчені об'єднали мозок двох щурів, що перебували на різних сторонах земної кулі. Електроди зчитували сигнали мозку однієї тварини, а комп'ютер розшифровував їх і по Інтернету посилав їх прямо в голову іншого щура. При цьому другий гризун вгадував і повторював дії свого заокеанського колеги. Інша група вчених пішла ще далі і передала команди мозку однієї людини руці іншого.

Здавалося б, думки живої істоти неможливо побачити чи помацати. Однак біологи у році, що минає, навчилися не тільки читати, але й візуалізувати думки тварини, а також досягли певного прогресу у "читанні" уявних відповідей людей, що знаходяться в комі або вегетативному стані.

У 2013-му році остаточно стало зрозуміло, що тривимірний друк прийшов у медицину серйозно і надовго. Ще нещодавно цю технологію використовували для створення іграшкових роботів, а зараз за її допомогою рятують життя і відновлюють зовнішність. Так американські лікарі вживили немовляті з вродженим дефектом дихальних шляхів, невелику надруковану на 3D-принтері трубку, яка підтримує його бронхи відкритими для повітря. Імплантат буде рости разом з дитиною і розчиниться після того, як його повітряні шляхи достатньо зміцніють. Австралійські медики вигадали біоручку, яка буде "домальовувати" кістки, а зробити чорнило такої ручки біосумісним допоможе відкриття іншої групи вчених.

Кілька важливих робіт наблизили людство до перемоги над небезпечними хворобами. У США дворічну дівчинку вдалося повністю вилікувати від вродженого ВІЛ, завдяки високоактивній антиретровірусній терапії, що почалася відразу після її народження. Ще два пацієнти мають високі шанси поповнити досить вузьке коло людей, які перемогли ВІЛ, після пересадки стовбурових клітин крові.

Вчені з Великобританії під час найбільшого дослідження виявили 74 передумови розвитку раку. Вони порівняли ДНК 200 тисяч людей, половина з яких страждала на онкологічні захворювання, і визначили генетичні модифікації, які сигналізують про можливе майбутнє захворюванні. Інші дослідники створили найбільшу у світі базу даних ракових захворювань. !zn

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі