За допомогою декількох найбільших радіотелескопів світу астрофізикам вдалося заглянути в самий центр Чумацького Шляху і детально вивчити структуру оточення надмасивної чорної діри, яка мешкає там, впритул підібравшись до її горизонту подій.
Про це повідомляє прес-служба німецького Інституту радіоастрономії в Бонні.
"Головною метою нашого проекту є перевірка загальної теорії відносності Ейнштейна, а також розкриття секретів того, як "харчуються" чорні діри, як вони "випльовують останки їжі" у вигляді потоків матерії, розігнаної до близькосвітлових швидкостей. Крім того, ми хочемо довести, що горизонт подій дійсно існує", - заявив астрофізик Деніел Марроун з університету Арізони в Тусоні (США).
Марроун разом зі своїми колегами бере участь у міжнародному проекті Event Horizon Telescope (EHT), в рамках якого науковці намагаються об'єднати потужності низки наземних обсерваторій у гігантську віртуальну радіотарілку.
Астрономи сподіваються, що чутливості і роздільної здатності цього інтерферометра повинно вистачити для того, щоб розглянути горизонт подій чорної діри.
Для того щоб досягти необхідної роздільної здатності, науковцям довелося відправитися в Антарктику і встановити у Південній полярній обсерваторії ряд приладів, які дозволили їм об'єднати потужності радіотелескопа SPT на Південному полюсі Землі з його "братами" в Чилі - телескопами APEX і ALMA. Ця експедиція дозволила дослідникам значно підвищити роздільну здатність інтерферометра і перевищити чутливість "Хаббла" в тисячу разів.
Експерти перевірили роботу об'єднаних телескопів на надмасивній чорній дірі Sgr A* в центрі нашої Галактики, а також на її "сестри" Cen A* в одній із галактик у сузір'ї Центавра. Спостереження завершилися повним успіхом - науковцям вдалося впритул підібратися до горизонту подій "нашої" чорної діри і досягти рекордної роздільної здатністі, яка в 10 разів перевищує точність попередніх спостережень.
Раніше астрономи з'ясували, що Сонце є "пізньою дитиною" нашої Галактики. Воно народилося на 5 млрд років пізніше інших світил Чумацького Шляху.