Вчені з Американського інституту гемології з'ясували, що найбільші і найрідкісніші алмази утворюються в надрах Землі набагато глибше, ніж їх менші «брати». Такі алмази можуть походити з глибині 650 кілометрів і більше, повідомляє Naked science.
Більшість алмазів народжується у верхніх шарах мантії Землі, на глибинах 150-200 кілометрів. Але деякі, в тому числі алмази рідкісного типу IIb, що містять включення бору, можуть утворюватися набагато глибше. До них відноситься, наприклад, знаменитий алмаз Хоупа, який зберігається в американському Музеї природної історії.
У ході дослідження вчені дослідили алмаз типу IIb, який не так давно був відкритий в Південній Африці. Крім того, вченим вдалося розглянути ще більший 124-каратний камінь типу CLIPPIR - «типу« Куллінана »», легендарного алмаза, який пішов на діаманти британської корони.
Дослідники виявили в алмазах сліди розпаду бріджманіту - найпоширенішого мінералу на Землі, але і найбільш таємничого. Він міститься в мантії Землі при температурі близько двох тисяч градусів Цельсія і тиску в сотні тисяч атмосфер і досі дуже погано вивчений. Виявити його безпосередньо досі вдавалося тільки в астероїдах.
«Ми думаємо, що бор походить з дна океанів. Звідси тектоніка потягла його на глибину в сотні кілометрів, в мантію, де він виявився включений в алмаз. Все це вказує на гігантський геохімічний цикл, який забирає елементи з поверхні Землі в надра, переробляє їх, а потім піднімає назад у вигляді прекрасних алмазів», - розповів провідний автор дослідження Еван Сміт.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
У 2018 році в Африці був знайдений алмаз вагою 910 карат. Безбарвний камінь (шкала D) відноситься до типу IIa - алмазів, що майже не містять домішок. Такі камені складають лише 1-2% від усіх природних алмазів.