Масивний сонячний спалах класу X5 зафіксували супутники на навколоземній орбіті всього за кілька годин до початку 2024 року. Він був наслідком найпотужнішого викиду енергії на Сонці з 2017 року та, ймовірно, спровокує геомагнітну бурю на Землі 2 січня, що відобразиться у вигляді північного сяйва у північній півкулі планети, повідомив британський астрофізик Раян Френч.
Tonight’s X5 #SolarFlare! Although the peak of the flare has past, the flare is very much still ongoing. We can expect to see the flare loop system continue to grow for several more hours, as the flare evolves through its decay phase. #spaceweather pic.twitter.com/T2mpIOcjpm
— Dr. Ryan French (@RyanJFrench) January 1, 2024
Видання Forbes у свою чергу пише, що за даними Центру прогнозування космічної погоди NOAA, спалах досяг піку о 21:55 31 грудня.
Сильні сонячні спалахи, відомі як спалахи класу X, можуть мати великий вплив на нашу планету. Вони можуть впливати на магнітне поле Землі та спричиняти проблеми у роботі супутників, комунікаційного обладнання та навіть електромережі. Також вони несуть своєрідну небезпеку для астронавтів.
За даними NASA, сонячні спалахи класифікуються за ступенем потужності: B, C, M і X, де кожна буква означає десятикратне збільшення виробленої енергії. Спалах X5 був найсильнішим за 25 сонячний цикл, який почався в 2019 році і незабаром досягне піку. За даними SWPC, спалах X5 є найсильнішим з 10 вересня 2017 року, коли стався спалах X8.2.
Наприкінці жовтня експерти спрогнозували, що новий період сонячної активності — точки, в якій магнітна активність Сонця є найпотужнішою — припаде на період між січнем і жовтнем 2024 року.
На разі сонячна енергія рухається в напрямку Землі. Ефект її виплеску можна буде відчути впродовж кількох днів.
Коли сонячна магнітна активність досягне землі, вона може викликати геомагнітні бурі, під час яких магнітосфера Землі прискорює заряджені частинки вниз по лініях поля до полюсів. Їх можна побачити буде побачити у вигляді полярного сяйва, яке можуть спостерігати навіть поза межами тих територій, для яких воно характерне, як от в США та Західній Європі.