Бактерії живуть всередині МКС і на її зовнішній обшивці з самого 1998 року, коли її почали монтувати. Зараз вони стають серйозною загрозою для цілісності станції, і для фізичного здоров'я її мешканців, пише ABC.
Більше року тому Анатолій Григор'єв, віце-президент Російської академії наук, забив на сполох на науковій конференції. За даними газети, на МКС зараз виявлено 76 різновидів мікроорганізмів, у тому числі дуже шкідливі. "Ці мікроби викликають корозію металів і полімерів, можуть спровокувати збої обладнання", - зауважив Григор'єв. До того ж ці бактерії - мутанти, які адаптувалися до нових умов. "І ніхто не знає, наскільки далеко можуть зайти мутації", - застерігає видання. Григор'єв каже, що можливі інфекційні захворювання членів екіпажу.
Випадки виживання бактерій у космосі спостерігалися і раніше, пише газета. У 1969 році "Аполлон-12" доставив на Землю телекамеру, яка провела на поверхні Місяця два з половиною роки. Усередині виявилися живі мікроби Streptococus mitis.
На російській станції "Мир" у 1990 році, через 4 роки після запуску, нарахували 90 різновидів мікробів. До 2001-го їх набралося вже 140. Космонавти повідомляли про заржавілі лампи, дірки у приладових щитках і повітроводах.
Всі спроби знищити бактерії на МКС поки провалюються, продовжує газета. Не допомогли ані бактерицидна рідина, ані ретельні перевірки екіпажів кораблів перед зльотом. Тепер на МКС хочуть відправити потужну ультрафіолетову лампу.
Що стосується бактерій, що мешкають на обшивці, то їхня живучість і потенційні масштаби мутацій - справжня загадка, зазначає автор.
Бактерія була першою живою істотою на Землі, йдеться у статті. "Фактично бактерії залишаються справжніми господарями планети, хоча ми, люди, мним себе її повелителями", - зазначає автор.
Навіть суворі умови космосу не є для них непереборною перешкодою. Без води, без поживних речовин вони виживають навіть на лютому холоді за межами земної атмосфери. Їх ніщо не захищає від потужної, смертоносної радіації Сонця і зірок. !zn
Читайте також:
Вчені знайшли на Колимі бактерії, які зможуть вижити і на Марсі
Curiosity може заразити Марс земними мікробами
У Британії стурбовані поширенням стійких до антибіотиків супербактерій