Мікроби в кишечнику людини можуть провокувати соціальний тривожний розлад – вчені

Поділитися
Заради психічного здоров'я людям варто дбати про "хороших" мікробів у шлунково-кишковому тракті протягом усього життя, підкреслюють вчені.

Мікроби в кишечнику можуть відігравати певну роль у виникненні соціального тривожного розладу, з'ясували вчені Ірландського національного університету Корка, що відкриває нові можливості для лікування, пише The Guardian.

Раніше вже було відомо, що мікробіом кишечника (сукупність бактерій та інших організмів, що мешкають у шлунково-кишковому тракті) відрізняється у здорових людей і тих, хто страждає від соціального тривожного розладу (СТР), до того ж вчені вже пов'язували якість бактерій у кишечнику з такими хворобами як депресія та синдром подразненого кишечника.

Нове дослідження продемонструвало, що у мишей підвищується соціальний страх, коли їм пересаджують мікроби з кишечника людей зі СТР.

Вчені взяли зразки фекалій у шести здорових людей та шести людей із СТР, при цьому аналіз ДНК підтвердив, що мікробіом кишечника значно відрізняється у цих двох групах.

Команда пересадила зразки 72 лабораторним мишам, яким раніше давали антибіотики, щоби придушити їхні природні мікроби в кишечнику.

В одному з експериментів на мишей спрямовували невеликі електричні розряди, коли вони наближалися до інших незнайомих мишей, а потім давали можливість «знайомитися» з іншими мишами без електричного струму.

Миші з мікробами з кишечника здорових людей швидко відновили свою цікавість до незнайомців у наступні дні, а миші з мікробами від людей зі СТР продовжували боятися наближатися до інших мишей – вони так і не змогли повністю відновитися, щоб знову стати соціально активними.

Отримані результати дозволяють припустити, що мікробіом кишечника здатен відігравати причинну роль у підвищеному соціальному страху при соціальному тривожному розладі, дослідження також відкриває нові можливості для розробки терапії для людей зі СТР: це може включати дієти, спрямовані на зміну мікробіома (наприклад, збільшення кількості клітковини та ферментованих продуктів у раціоні).

Раніше вчені вперше змогли успішно відредагувати геном бактерій у мікробіомі кишківника живих мишей.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі